Vesîletü'n-Necât'ta eylem işletimi
Inflection of verb at Vesiletu'n-Necat
  1. Tez No: 869971
  2. Yazar: SİBEL DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Süleyman Çelebi'nin Vesîletü'n-Necât (Mevlid) adlı eseri, Türk edebiyatının en çok bilinen ve okunan eseridir. Eski Anadolu Türkçesi'nin karakteristik özelliklerini taşıyan Vesîletü'Necât, bu tezde eylem işletimi yönünden incelenmiştir. Alan yazınında gelenekselleşmiş bilimsel yöntem ile Vesîletü'n-Necât adlı eser üzerinde bir eylem işletimi incelemesini amaçlayan bu çalışma, söz konusu eser üzerine yapılacak ilk dilbilgisel çalışmalardan biri olacaktır. Elde edilen veriler Eski Anadolu Türkçesi dilbilgisi çalışmalarına önemli bir bilimsel katkı sağlayacaktır. Eylem işletimi, eylem kök ve gövdelerine gelen biçimbirimlerle gerçekleşmektedir. Eylem işletimi, Boz (2015) tarafından“sözcük türünü değiştirmeyen biçimbirimler”,“sözcük türünü değiştiren biçimbirimler”ve“yüklem yapıcı ve yüklemde görevli biçimbirimler”olmak üzere genel olarak üç başlıkta tasnif edilmiştir. Bu çalışmada Vesîletü'n-Necât'taki eylem işletimi söz konusu yöntemle incelenmiş ve Eski Anadolu Türkçesi için önemli veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Süleyman Çelebi's Vesîletü'n-Necât (Mevlid) is the most widely known and read work of Turkish literature. Vesîletü'n-Necât, which has the characteristic features of Old Anatolian Turkish, is analyzed in terms of verb inflection in this thesis. This study, which aims to analyze the verb inflection of Vesîletü'n-Necât with the scientific method traditional in the literature, will be one of the first grammatical studies on the work in question. The data obtained will make an important scientific contribution to the grammatical studies of Old Anatolian Turkish. Verb inflection is realized by morphemes attached to verb roots and stems. In Boz (2015), verb inflection is generally classified under three headings:“morphemes that do not change the word type”,“morphemes that change the word type”and“predicate-forming morphemes and morphemes involved in the predicate”. In this study, the verb inflection in Vesîletü'n-Necât was analyzed with the aforementioned method and important data were obtained for Old Anatolian Turkish.