Vesîletü'n-necât'ta ad işletimi
Inflection of noun at Vesîletu'n-necât
- Tez No: 808098
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Süleyman Çelebî'nin Vesîletü'n-Necât (Mevlid) adlı eseri, Türk edebiyatının en beğenilen, en sevilen, en çok okunan ve en çok istinsah edilen eseridir. Eski Anadolu Türkçesi'nin karakteristik özelliklerini taşıyan Vesîletü'n-Necât, bu tezde ad işletimi (biçimbirimler ve İşlevler) yönünden incelenmiştir. Alan yazınında gelenekselleşmiş bilimsel yöntem ile Vesiletü'n-Necat adlı eser üzerinde bir ad işletimi incelemesini amaçlayan bu çalışma, söz konusu eser üzerine yapılacak ilk dilbilgisel çalışmalardan biri olacaktır. Elde edilen veriler Eski Anadolu Türkçesi dilbilgisi çalışmalarına önemli bir bilimsel katkı sağlayacaktır. Ad işletimi, ad kök ve gövdelerine gelen biçimbirimlerle gerçekleşir. Ad işletimi biçimbirimleri“sözcük türünü değiştirmeyen biçimbirimler”,“sözcük türünü değiştiren biçimbirimler”ve“yüklem yapıcı ve yüklemde görevli biçimbirimler”olmak üzere genel olarak üç başlıkta tasnif edilebilir. Bu çalışmada Vesîletü'n-Necât'taki ad işletimi söz konusu yöntemle incelenmiş ve Eski Anadolu Türkçesi için önemli veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Süleyman Çelebî's Vesîletü'n-Necât (Mevlid) is one of the most important works of Turkish Literature. It is the most admired, most loved, most read and most copied work. It also carries the characteristics of Old Anatolian Turkish features. In this thesis, Vesiletü'n Necat has been examined in terms of noun operation (morphemes and functions). This study, which aims to analyze the work called Vesiletü'n-Necat by using the traditional scientific method, will be the first morphological study to be done on the work in question. The data obtained will make an important scientific contribution to the grammar studies of Old Anatolian Turkish. Name operation takes place with the morphemes corresponding to the root and stems of the name. Noun operation morphemes can be evaluated in general under three headings as“morphemes that do not change the word type”,“morphemes that change the Word type”and“predicate constructors and predicate morphemes”. In this study, the name operation Vesiletü-n Necat is analyzed by this method. By this way, important data for Old Anatolian Turkish has been obtained.