Distopyalarda iletişim araçlarının kullanımı
The usage of communication instruments in dystopias
- Tez No: 262505
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDOĞAN RİGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalısmanın amacı, Batı edebiyatında Antik Çağ' dan beri önemli yeri olanÜtopya metinlerinin yazıldıkları dönemlerin sosyo-ekonomik kosullarını yansıtmısolmaları ve sanayilesmeden sonraki modern dönemde kendi olumsuzu olan Distopya'ya dönüsmüs olmalarının incelenmesidir. Çalısmada, modernizmle birlikte teknolojive iletisim araçlarının taraflı kullanımının, alıcı durumundaki bireyler için birdistopya, iletisim verilerini pazarlayanlar içinse gerçeklesmis bir ütopya olusu analizedilmektedir. Bu amaçla, Ütopya ve Distopya metinleri kronolojik olarak, toplumsalyansımalarıyla ele alınmaktadır. Daha sonra, Söylem Analizi yöntemi ve altındayatan iktidar ve ideoloji kavramları tanımlanıp Cesur Yeni Dünya adlı kitabın söylemanalizi yapılmaktadır. Elde edilen verilere dayanarak, modern dönemde teknoloji veiletisim araçlarının taraflı kullanımının, alıcı durumundaki bireyler için bir distopya,iletisim verilerini pazarlayanlar içinse gerçeklesmis bir ütopya olduğu sonucunavarılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the reflection of socio-economicconditions to Utopia texts in Western Literature since Ancient Ages and thetransition of Utopia to Dystopia in the modern times which accured afterindustrialization. In this study, if the unfair usage of technology and communicationtools along modernization an accrued Utopia for the producers of communicationdatas and a Dystopia for the receivers of communication datas is analysed. To thatend, Utopia and Dystopia texts are addressed cronologically with their socialreflections. Afterwards, Discourse Analysis Method and the underlying power andideology notions are defined and the discourse analysis of Brave New World is done.According to the datas attained, the conclusion is; the unfair usage of technology andcommunication tools along modernization is an accrued Utopia for the producers ofcommunication datas and a Dystopia for the receivers of communication datas.