Orwell romanlarının distopik dünyasında propaganda: ?Daralma?, ?Hayvan Çiftliği? ve ?1984? romanlarının incelenmesi
Propaganda in dystopic world of Orwell: Scrutinizing the novels ?Coming up for Air?, ?Animal Farm? and ?1984?
  1. Tez No: 303619
  2. Yazar: HİLAL TETİK KÜTÜKCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN BÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İletişim; en temel anlamıyla bilgi, duygu veya düşüncelerin aktarılma ihtiyacından doğan bir aktarım sürecidir. Bu sürecin sağlıklı olabilmesi açısından tek yönlü sadece aktarım kısmı ile ilgilenen bir yapıdan uzak, çift yönlü etkileşimi hedefleyen bir alışveriş, etkinlilik açısından daha kaliteli olmaktadır. İletişimin boyutları düşünüldüğünde toplumsal yapı içerisinde çok çeşitli iletişim teknikleri olmasına karşın, toplumsallaşma sürecinde bireyler bu tekniklerden yeterince yararlanmamaktadır. Ancak iktidarlar ve medya iletişim tekniklerini bir propaganda aracı olarak ciddi boyutlarda kullanmaktadırlar.İletişim ile başlayan toplumsal aktarım, insanoğlunun yeryüzündeki varlığından bu yana çok farklı yöntemlerle evrimleşmiştir. Ayrıca, günümüzde teknolojinin gelişmesi ile salt eğlendirici ve bilgilendirici boyutlarından çıkarak birer etkileme mekanizmalarına dönüşen kitle iletişim araçlarıyla varlığını her geçen gün genişletmekte ve güçlendirmektedir. Dolayısıyla kitle iletişim araçlarının gizil işlevleri ve propaganda unsurları göz önüne alındığında düşünebilme yetisi ile rasyonel bir varlık olarak kendini ispat etmiş insanoğlu için durum, demokratik ikna yöntemleri ile insanları rasyonaliteden uzaklaştırmaktadır.Bu çalışmada Orwell'in Daralma, Hayvan Çiftliği ve 1984 adlı üç romanında incelenen edebi bir tür olan distopya baskı ve kontrol altında tutulan bir devletteki toplum fikrini tasvir etmektedir. Ayrıca bu tür toplumlarda insanlar teknolojiyi ve insanları kötüye kullanır ve de distopik toplumlar sıklıkla vatandaşları üzerinde limitsiz güce sahip polis devletleri olarak tasavvur edilir. Orwell'in romanları kurgusal distopyalar olarak sanal bir zaman ve mekânda geçen bir geleceğin gösterildiği bir yere yerleştirilir; ancak bugünün çürümüş gerçekliğinin geleceğe ait umutları tamamen ters yüz edeceğini de varsaymaktan geri durmaz.Araştırma sürecinde, araştırmacı tarafından hazırlanan Orwell Görüş Anketinden elde edilen bulgular, veri toplama araçlarının veri niteliğini artırmak amacıyla kullanılmıştır. Anketten elde edilen veriler, frekans ve yüzde değerlerine göre yorumlanmıştır. Bulgulardan elde edilen sonuçlara göre, araştırma grubundaki bireyler Orwell'ın Daralma, Hayvan Çiftliği ve 1984 isimli romanlarında distopya olgusunun ve propaganda unsurlarının ön plana çıktığı görüşüne katılmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Communication, in its basic sense, is the process of transferring resulting from the need to convey information, emotions and thoughts. In order to be stronger, far away from a structure interested in just a unilateral way, such an exchange aiming at duplex interaction become more qualified in terms of effectiveness. When its dimensions are considered, though there is a diverse range of communication techniques, individuals in the process of socialization do not benefit by these ways. However, political groups holding potency and media make use of these techniques of communication as an instrument of propaganda in all seriousness.Social transfer beginning with communication with each passing day expands and strengthens its existence by means of mass communications which have turned into a mechanism of influence through the development of technology after having gotten free of its functions to entertain and inform. Accordingly, when the closed-down functions of mass communications and the propaganda factor are taken into consideration, for the humankind who proved himself as rational beings with his capability to rationalize, the situation banishes them from rationalism via democratic persuasion methods.As a literary genre, dystopia scrutinized in this dissertation in Orwell?s three novels named Coming up for air, Animal Farm and Nineteen Eighty-Four, represents the idea of society in a repressive and controlled state. Also, in these kinds of societies, people abuse technology and humans and dystopian societies are often imagined as police states, with unlimited power over citizens. Orwell?s novels, fictional dystopias, are set in a future projecting virtual time and space, but conjecturing that decayed reality of today would turn upside down hopes pertaining to forthcoming days thoroughly.Findings found out thanks to Orwell view poll prepared by researcher in this dissertation was utilized in an effort to sustain nature of data of other data collecting instruments. According to outcome relating to data obtained from this poll, frequency and per cent values have been interpreted. The result deducted from these findings shows that individuals in research group agree with the opinion revealing that dystopia fact and propaganda factors distinguish in the novels named above.