Yasadışı yapılaşma, suç ve kent yönetimi Üsküdar örneği
Illegal construction, crime and urban management case study Üsküdar
  1. Tez No: 262506
  2. Yazar: YUSUF İNCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PELİN PINAR ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzde kentler suçların merkezi haline gelmiştir. Her gün onlarca kentli suçun çeşitli türevleriyle ya baş başa kalmakta ya da suça maruz kalmaktadır. Hırsızlık, gasp, kapkaç gibi suçlar neredeyse toplumun bir parçası haline gelmiştir. Şiddet giderek kent insanının olağan karşıladığı bir toplumsal ilişki yöntemi haline gelmiştir.Kentsel suçların giderek artış göstermesinde hiç kuşkusuz ki ekonomik nedenlerin önemi büyüktür. Kentsel yoksulluk ve yoksunluk hızla artmaktadır. Ayrıca yaşanan toplumsal yozlaşma ve etik değerlerin küreselleşme ile yok olması ve sosyo-kültürel faktörlerin varlığı, suçların meydana gelmesinde katalizör görevi görmektedir.Kentsel suçların artışında göz ardı edilen bir boyut da mekansal boyuttur. Bu çalışmada Emniyet Genel Müdürlüğü ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü verileri ve istatistiklerinden istifade edilerek suç ve mekan kavramları örtüştürülmüş; suç olgusu Üsküdar örneği özelinde incelenmiştir. Veriler belli alanlarda, belli saatlerde, belli suçlara odaklanıldığını göstermektedir. Bu çalışmada suçun mekanla olan ilişkileri sorgulanacak ve sorunlara çözüm önerileri geliştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Today, cities have become the center of crime. Many variants of dozens of urban crime or a crime are exposed everyday. Theft, extortion such as crime has become almost a part of society. Violence have become the method of social relations of regular meetings of the city.Increase in urban crime undoubtedly important for economic reasons. Is rapidly increasing urban poverty and urban deprivation. In addition, corruption and ethical values of the social experience of globalization and socio-cultural factors have a way occurrence of crime serves as the catalyst.Neglected dimension of crime in the urban growth is the spatial dimension. In this study, Security General Directorate and the Istanbul Police Department crime data and statistics and spatial overlap be benefit by the example above Üsküdar examined. Data in certain areas at certain times for certain crimes are focused. Working on my relationship with the location of the crime to be queried, and solutions to problems will be developed.