Application of the Theory of Constraints to an elective course registration system
Kısıtlar Teorisi'nin bir seçmeli ders kayıt sistemine uygulanması
  1. Tez No: 262529
  2. Yazar: PINAR ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kısıtlar Teorisi (KT), 1984 yılında Eliyahu Goldratt tarafından geliştirilen bir bütünsel yönetim felsefesidir. Bu teori dahilinde tartışılan düşünce süreçleri ve iyileştirme araçları çoğunlukla üretim ortamları için uygulanmıştır; ancak bu teorinin özel hizmet şirketleri için gerçekleştirilen uygulamaları da mevcuttur. Bu çalışmanın amacı, bu tez içerisinde anlatılan bir üniverisitenin seçmeli ders kayıt sistemi gibi kâr-odaklı olmayan bir hizmet sistemine de KT'nin adım ve prensiplerinin uygulanabileceğini göstermektir. Kâr-odaklı olmayan organizasyonlar için zorlayıcı olan, KT'nin performans ölçütlerini, yani Çıktı, Envanter ve Faaliyet Giderleri'ni tanımlamaktır. Bu çalışma, bu performans ölçütleri için orjinal tanımlar ortaya koyar ve KT'nin prensiplerine dayanarak seçmeli ders kayıt sisteminin kısıt ve darboğazlarını tanımlar. Daha sonrasında, sistemin performans ölçütlerini iyileştirmek için öneriler sunar ve sistemi yeniden tasarlar.
Özet (Çeviri)
The Theory of Constraints (TOC) is a holistic management philosophy put forward by Eliyahu Goldratt in 1984. The thinking process and improvement tools discussed in this theory are mainly geared to manufacturing environments, however their applicability to service environments has also been shown for private professional service organizations. This study demonstrates that the steps and principles of the TOC can also be applied to non-profit services, such as the elective course registration process described in this thesis. In the case of non-profit organizations, the challenge is to define the performance measures of the TOC, which are Throughput, Inventory, and Operating Expense. This study offers a novel definition for these measurements, and using the principles of the TOC, it identifies the bottleneck and constraints of the elective course registration process. Using this analysis, the study then redesigns the system in order to improve the performance measures of the system.