Synnada sikkeleri
The coins of Synnada
  1. Tez No: 262527
  2. Yazar: SEDAT ÖZTOPBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bugünkü yeri Afyonkarahisar İli'nin Şuhut ilçesi olarak belirlenen Synnada kenti, tarih içerisinde Phrygia bölgesinin önemli kentleri arasında yer almıştır. Şuhut İlçesi'nde bugüne kadar sistematik kazı ve araştırmaların yapılmamış olması kent hakkındaki bilgilerimizi kısıtlamaktadır.Kentlerin basmış oldukları sikkeler, sayılarının çokluğu ve içerdikleri konular ile o kent hakkında bilgi verebilecek, yapılacak araştırmaları destekleyecek önemli belgeleri oluşturmaktadır. İncelenen ilgili yayınlarda Synnada kentine ait sikke örneklerinin yurt içinde ve dışında çeşitli müze ve koleksiyonlarda bulunduğu görülmektedir. Bu örneklere ait bilgilerin bir araya getirilerek değerlendirilmesi sonucunda kendi içindeki tanımlama ve yorumlara katkı sağlayacağı ve kent hakkında yapılacak diğer araştırmalara destek vereceği düşüncesi ile ilgili çalışma gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmada bugüne kadar yayınlanmış ve ulaşılabilen mevcut yayınlarda yer alan tüm Synnada sikkelerinin bilgileri ile birlikte İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Afyonkarahisar Müzesi ve Kütahya Müzesi koleksiyonlarında saptanan Synnada sikkeleri incelenmiş ve bütün bu örneklerin yer aldığı katalog ve değerlendirme çalışması oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ancient city of Synnada, which is today Suhut, Afyonkarahisar , was one of the most important cities in Phrygia Region. Since any systematic excavation has not been carried out in Suhut area, there is a lack of information about the ancient settlement.Coinage is the most reliable and important evidence about the area where they were issued,since they have a large number of information as well as their amount. Coins from Synnada are on exhibition both in Museums in Turkey and also abroad and kept in private collections.The aim of this study is to provide information and support the interpretation and description in terms of numismatics, with the help of evaluation of the coins from the area. Synnada coins from museum collections (Kutahya, Afyonkarahisar, İstanbul Archaeology Museums) along with the information about Synnada coins in literature have been studied,evaluated, catalogued within the framework of this study.