Religion in international relations and interfaith dialogue
Uluslararası ilişkilerde din ve dinler arası diyalog
  1. Tez No: 262543
  2. Yazar: OLCAY SEZENLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZANA ÇİTAK AYTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Din kavramına, bugüne dek, uluslararası ilişkiler disiplininde fazla yer verilmemiştir. Bunun en önemli nedeni, sosyal bilimlerde önemli bir etkisi olan ve modernleşmeyle birlikte dinin öneminin azaldığını öne süren sekülerleşme teorisidir. Uluslararası İlişkiler disiplini uzun sure bu teorinin etkisi altında kalmış ve din konusuna önem vermemiştir. Ancak, 1990'lı yıllardan itibaren, dinin uluslararası ilişkilerdeki yeri sorgulanmaya başlamıştır. Ayrıca, son yıllarda dinin barışa katkısı konusundaki tartışmalar hız kazanmış ve dinler arası diyalog önemli bir barış aracı olarak görülmeye başlamıştır. Bu çerçevede, dinler arası diyalog, uluslararası ilişkilerde dinin değişen rolünü gösteren önemli bir örnektir.Bu tez, dinler arası diyalog üzerinden, din ve uluslararası ilişkiler arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Dinler arası diyalog, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler kurumlarının diyalog projeleri özelinde incelenmektedir. Bu projelerin güvenlik politikalarıyla nasıl bir ilişki içinde olduğu sorgulanmakta ve dinler arası diyalog projesinin, din kavramının uluslararası ilişkilerdeki yerini nasıl ve ne derece değiştirdiği araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Religion was regarded as a marginal factor by scholars of International Relations for a long time. The main reason for this ignorance is that the discipline of International Relations has followed the major paradigm - secularization thesis - in social sciences until recently. This resulted in ignorance of religion as an explanatory factor in International Relations. However, this situation has recently started to change. Beginning from 1990s, the role of religion in international relations has started to be reexamined; and secularization theory has started to be criticized. On the other hand, religion has started to be regarded as a tool for peacebuilding, at the same time. In addition to its contribution to conflicts and wars, religion is increasingly seen as a potential tool for peaceful cooperation; and inter-religious dialogue is becoming a part of diplomacy and conflict resolution policies. Within this context, interfaith dialogue is a case which shows the extent of the change in the discipline of IR regarding the role of religion.This thesis aims to make a comprehensive discussion on the historical and contemporary relation between religion and international relations by focusing on the role of interfaith dialogue, specifically dialogue initiatives within the EU and the UN. The dialogue projects of these institutions and their relation with security-driven policies are examined. Thus, the main concern of this study is to raise a question about the role of interfaith dialogue, especially the one proposed by the institutions above, in transforming the role of religion in international relations.