Effects of eco-school application on elementary school students' environmental literacy levels
Eko-okul uygulamasının ilköğretim öğrencilerinin çevre okuryazarlığı düzeyine etkisi
  1. Tez No: 262542
  2. Yazar: SİBEL ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİDE ERTEPINAR, PROF. DR. NECDET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu çalışma, eko-okul uygulamalarının ilköğretim öğrencilerinin çevre okuryazarlığı düzeylerine etkilerini incelemek için yapılmıştır. Bunun yanı sıra, çalışmada yapılan uygulamanın öğrencilerin çevre hakkındaki görüşlerine etkisi de araştırılmıştır. Çalışma, 2008?2009 akademik yılının bahar döneminde yapılmış, çalışmanın verileri iki ilköğretim okulunun altı, yedi ve sekizinci sınıflarına kayıtlı toplam 316 öğrenciden elde edilmiştir. Çalışmada yer alan okullardan bir tanesi deney grubu (n = 156) olarak belirlenmiş, bu okulda çalışma süresince eko-okul uygulaması yürütülmüştür. Kontrol grubu (n = 160) olarak belirlenen diğer okulda ise geleneksel okul uygulaması yürütülmüştür.Dört boyuttan oluşan Çevre Okuryazarlığı Ölçeği öğrencilerin uygulama öncesi ve sonrasındaki çevre okuryazarlığını belirlemek için kullanılmıştır. Ayrıca, öğrencilerin çevre hakkındaki görüşleri çiz-ve-anlat etkinliği ile belirlenmiştir. Uygulama sonrasında, bazı eko-okul öğrencileri ve öğretmenleri ile uygulama hakkındaki görüşlerini belirlemek için görüşmeler yapılmıştır.Çalışmanın sonuçları farklı sınıf düzeylerine ait kontrol grubu ve deney grubu öğrencileri arasında Çevre Okuryazarlığı Ölçeğinin tüm alt boyutlarında deney grubu lehine anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir. Buna ek olarak, çalışmaya katılan ilköğretim öğrencilerinin ön ve son çizimleri incelendiğinde öğrencilerin çevre hakkındaki görüşlerinin üç tema; temiz, kirli, hem temiz hem kirli çevre, altında toplandığı görülmüştür. Yapılan kay-kare analizleri uygulama gruplarının çevre hakkındaki görüşleri arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of eco-school application on elementary school students? environmental literacy levels. Besides, effects of the application on students? views about environment were explored. The study was carried out during the spring semester of 2008?2009 academic year. Data of the study were gathered from 316 students (grades six to eight) enrolled to two elementary schools. One of the schools was determined as experimental group (n = 156) and students attending this school received eco-school application. The other school was set as control group (n = 160) and students enrolled to this school received traditional school application.Environmental Literacy Questionnaire with four subscales; environmental knowledge, attitudes, uses and concerns, was used to determine students? environmental literacy before and after the eco-school application. Also, students? views about environment were clarified with a draw-and-explain task. At the end of the treatment, interviews were conducted with some eco-school students and teachers to determine their views about the application.The results revealed that there were significant differences between control and experimental groups of different grade levels in terms of the all subscales of Environmental Literacy Questionnaire in the favour of experimental group. Additionally, students? pre- and post- drawings showed that elementary school students? views about environment mainly focus on three major themes; clean, polluted and both clean and polluted environment. The Chi-Square analysis revealed that there were significant associations between treatment groups and their views about the environment.