Analysis of the role of the European Union as a foreign and security policy actor in the post-9/11 era: The Middle East Peace Process
11 Eylül Sonrası Dönemde Avrupa Birliği'nin bir dış ve güvenlik politikası aktörü olarak rolünün analizi: Orta Doğu Barış Süreci
- Tez No: 262544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY KAHRAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu tezin amacı, AB'nin 11 Eylül 2001 sonrası dönemde ortaya çıkan yeni uluslararası güvenlik ortamında bir dış ve güvenlik politikası aktörü olarak rolünün analiz edilmesidir. Bu tez, AB'nin bir dış ve güvenlik politikası aktörü olarak oynamak istediği rol (rol kavramları) ile dış ve güvenlik politikası eylem ve kararları (rol performansı) arasındaki uyumu 11 Eylül 2001 sonrası dönemde Orta Doğu Barış Süreci çerçevesinde incelemektedir. AB'nin rol kavramları önde gelen AB dış politika yetkililerinin yaptıkları genel dış ve güvenlik politikası meselelerine değinen konuşmaların ve AB dış ve güvenlik politikası ile ilgili resmi dokümanların içeriklerinin analiz edilmesiyle tespit edilmektedir. AB'nin kendi için tanımladığı rol kavramları ile gerçek rol performansı arasındaki uyum Orta Doğu Barış Süreci çerçevesinde incelenmektedir. İnceleme sonucunda AB'nin kendi için tanımladığı bazı rolleri yerine getirirken karşılaştığı bazı kısıtlamaların AB'nin 11 Eylül 2001 sonrası dönemde bir dış ve güvenlik politikası aktörü olarak etkinlik ve uluslararası güvenilirliğini kısmen zayıflattığı sonucuna varılmaktadır. Esasında, Orta Doğu Barış Süreci örneğinde görüldüğü gibi AB'nin kendi için tanımladığı bazı rolleri uygularken yerine getirdiği karar ve eylemler rol performansındaki yetersizlikleri telafi etmektedir. AB'nin kendi için tanımladığı rolleri yerine getirirken karşılaştığı bazı tutarsızlıklara rağmen 11 Eylül 2001 sonrası dönemde bir dış ve güvenlik politikası aktörü olarak bilançosu oldukça olumludur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis is to analyze the role of the EU as a foreign and security policy actor in the post-9/11 international security environment. The thesis investigates the congruity between the role that the EU aspires to play as a foreign and security actor (role conception) and its actual foreign and security policy actions and decisions (role performance) in a specific case of the Middle East Peace Process (MEPP) in the post-9/11 era. The role conceptions of the EU are identified by analyzing the content of the general foreign policy speeches delivered by the principal EU foreign policy officials and the EU official documents concerning foreign and security policy of the EU. The congruity between EU?s self-defined role conceptions and its actual role performance is tested in the case-study of the MEPP. As a result of the analysis, it is concluded that although the EU encountered some constraints when performing some of its self-proclaimed roles, this moderately weakened its effectiveness and international credibility as a foreign and security policy actor in the post-9/11 era, all in all, as observed in the case of the MEPP, the decisions and actions carried out by the EU while enacting its self-identified roles outweighed its deficiencies in its role performance. Despite some inconsistency problems the EU has encountered while performing its self-identified roles, its overall balance sheet as a foreign and security policy actor in the post-9/11 era is fairly positive.