Batı sanatında İsa'nın mucizelerinin ikonografisi: Başlangıcından karşı-reformasyon'a kadar
The iconography of the miracles of christ in western art: From the emergence to the counter-reformation movement
- Tez No: 262557
- Danışmanlar: PROF. DR. UŞUN TÜKEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
.Hıristiyan sanatının başlangıcından Karşı-Reformasyon hareketinin başladığıXVI. yüzyılın ortalarına kadar olan süreçte, kanonik İncillerde anlatılan İsa'nınmucizelerinin Batı sanatındaki ikonografik gelişimini konu alan bu çalışma, üç anabölümden oluşmaktadır. Mucize kavramının irdelendiği birinci bölüm, İncilmetninden alıntılar eşliğinde, Kilise Babaları döneminden itibaren Hıristiyandüşüncesinde öne sürülen mucize tanımları, İncil'de anlatılan mucizeler, İsa'nınmucizelerine ilişkin dinbilimsel yaklaşımlar üzerine bir değerlendirmeyiiçermektedir. Kanonik İncillerde aktarılan İsa'nın mucizelerinin sınıflandırılmasınaodaklanan ikinci bölümde, dört İncil yazarının metinlerini kronolojik dizgeye bağlıkalarak karşılaştırmalı biçimde ele alan bir tablo oluşturulmuştur. Metinler arasındakibenzerlikler ve farklılıklar dikkate alınarak gerçekleştirilen bütünsel birdeğerlendirme sonucunda, İsa'nın mucizeleri ana ve alt başlıklar halindesınıflandırılmıştır.Çalışmanın ana metnini oluşturan üçüncü bölüm, Batı sanatının gelişim süreciiçinde değişen betimleme anlayışı çerçevesinde, İsa'nın mucizelerinin ikonografik veikonolojik açıdan incelenmesini konu etmektedir. Bu noktada, ikinci bölümde ortayakonan sınıflandırma yöntemi izlenerek İsa'nın bütün mucizeleri ayrı başlıklar altındaele alınmıştır. Her mucize temasının Batı sanatındaki gösterim biçimleri, sahneşeması açısından belirleyici olan örnekler üzerinden saptanmış ve betimlenişfarklılıkları, gösterim motifleri, kompozisyon anlayışı, referans alınan metin gibitemel noktalar gözetilerek sınıflandırılmıştır. Öte yandan bu inceleme aşamasında,Hıristiyan düşüncesinin temel öğretileri, Kilise'nin doktrinleri, dinbilimselaçımlamalar ve tarihsel süreç içinde değişen dinsel koşullar ışığında mucizebetimlerinin anlamsal boyutu da irdelenmiştir. Böylece, Batı sanatında İsa'nınmucizelerinin ikonografisine ilişkin bir çözümleme ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which consists of three main parts, is an attempt to examine theiconographic development of the miracles of Christ in the New Testament from theemergence of Christian Art to the Counter-Reformation movement. The first partdiscusses the concept of miracles. Theological approaches on the definition ofmiracles given in Christian thought from the period of the Church Fathers, miraclesin the Bible and the miracles of Christ are evaluated with references to the Bible. Thesecond part focuses on the classification of the miracles of Christ taking place in theNew Testament. A comparative table in a chronological system is constructed usingthe texts of the four evangelists. After a holistic evaluation of the similarities anddifferences among these texts, the miracles of Christ are classified under main andsub-headings.The third part, which comprises the main body of the study, examines thechanging depiction style of the miracles of Christ from an iconographic andiconological point of view during the course of development of Western Art. All themiracles of Christ are studied under separate headings, formed according to theclassification put forth in the second part. The modes of representation of eachmiracle theme in Western Art has been chosen carefully, considering crucialexamples in terms of the scene scheme. Some key points like differences indepiction, representational motifs, the concept of composition and texts beingreferred to have been taken into consideration while making the classification. In thelight of the changing religious circumstances in history, the basic doctrines ofChristian thought and the Church, theological interpretations, and the iconologicalinterpretation of miracle depictions have also been explicated at length while doingthis study. Consequently, the study claims be an attempt to analyse the iconographyof the miracles of Christ in Western Art.