Şükrullah'ın ' İlmü'l - Edvar ' ı(Giriş-inceleme-metin-sözlük)
Şükrullah'ın ' İlmü'l-Edvar 'ı
- Tez No: 262556
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YELTEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 716
Özet
Tarihî bir devrenin dil özelliklerini en doğru biçimde tespit etmek ilgili devrede yazılmış eserler üzerinde dil incelemeleri yapmakla mümkündür. Bu çalışmayı yapmaktaki amacımız, XV. yüzyıl Anadolu Türkçesinin özelliklerini aynı yüzyılda yaşamış Ahmed oğlu Şükrullah tarafından tercüme edilerek ilavelerle genişletilmiş Risâle min İlmi'l-Edvâr isimli mûsikî nazariyatına dair eser vasıtasıyla göstermektir.Çalışmamızda XV. yüzyılın ilim ve kültür hayatı anlatıldı ve mûsikî üzerine yazılmış eserler tanıtıldı. Yazarın eserlerinin yardımı ve çeşitli kaynakların desteği ile Şükrullah'ın hayatı, edebi kişiliği ve eserleri incelendi. Yazma nüshadan yaygın çeviriyazı sistemine uyularak Metin oluşturuldu. Metnin imla ve ses özellikleri ayrı bölümler halinde hazırlandı. Sözlük kısmında kelimeler anlamları bakımından değerlendirilerek örnek cümleler verildi. Musiki Terimleri Sözlüğü kısmında ise metinde geçen mûsikî ile ilgili terimler değerlendirildi. Tüm eklerin yer aldığı Ekler İndeksi Bölümünden sonra Metnin Tıpkıbasımı verildi.
Özet (Çeviri)
The most proper identification of language proporties of an historic period is imposible by language searching on literary works written in that period. The purpose of this study is to display XV.century?s Anatolian Turkish languge proporties by the literary work about music theory which is written by Ahmed oglu Şükrüllah who lived in the same century and is translation and enlarged edition of ?Risâle min İlmi?l-Edvâr?.In our study we tried to explane social and scientific life in XV.century and introduce literary works written on music in the same age. We studied on biogrphy, literary personality and art works of Ahmed Şükrüllah by the help of writter?s scriptums and other literal and historical materials.The text was prepared by scientific transliteration writting system from the written copy. Spelling and sound carasteristics of the text were introduced in different chapters. In the glossry words were presented in the sentences according to their meaning. In the music terms glossary music terms used in the text were evaluated. Facsimile of the text presented after the appendix.