Popüler kültür açısından Alman ve İtalyan Edebiyatı üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
A comparative study of German and Italian literature in relation to popular culture
  1. Tez No: 262559
  2. Yazar: NÜKHET POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL ORALİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Çalışmada popüler kültürün edebiyattaki yansımalarının 1990'lı yıllarda üretilmiş Alman ve İtalyan metinleri üzerinden araştırılması hedeflenmiştir. Bunun için öncelikle 20. yüzyılda popüler kültüre ilişkin yapılmış temel bilimsel çalışmalardan yola çıkılarak popüler kültür ve onun uzantısı olan yüksek kültür, aşağı kültür, pop kültürü ve bu tür oluşumların tanımlanmasında önemli bir yer tutan kavramlar tartışılmıştır. Bu kavramlar ışığında popüler kültürün sanat ve edebiyat alanındaki ürünleri göz önünde bulundurularak sınırları araştırılmıştır. Bu çerçevede önce popüler kültürün hazırlamış olduğu zeminde Alman edebiyatında üretilmiş“Pop-Literatur”türü bağlamında Christian Kracht'ın ve Benjamin von Stuckrad-Barre'nin yapıtları incelenmiş, ardından İtalyan edebiyatında 1990'lı yıllarda benzer bir oluşum olarak“pulp”ve“cannibale”türleri bağlamında Aldo Nove, Niccolò Ammaniti ve Enrico Brizzi'nin yapıtları değerlendirilmiştir. Söz konusu yazarların yapıtları popüler kültür, pop kültürü gibi kavramlar ışığında çözümlenmiş ve popüler kültürün ürünleri sayılan yazınsal metnin kitle iletişim araçlarıyla olan ilişkisi ve bu araçların pop edebiyatı üzerindeki etkisi de tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, the reflections of popular culture to the literature are aimed to be investigated in accordance with the German and Italian literature produced in 1990?s. Furthermore, by starting from the basic theoretical studies, the popular culture and in relation with it, the concepts of high culture, low culture, the pop culture as a cultural formation and the types of concepts targeting these formations are discussed and the borders between the mentioned concepts and literature as well as art are investigated.In this framework, in accordance with the ?Pop-Literatur? class that is considered as an extention of popular culture in German literature, the works of Christian Kracht and Benjamin von Stuckrad-Barre are analyzed; whereas, in Italian literature, in accordance with the genres of ?pulp? and ?cannibale? that are formed in 1990?s, the works of Aldo Nove, Niccolò Ammaniti and Enrico Brizzi are investigated. The works of mentioned writers are analyzed in the light of concepts such as pop culture and popular culture and the relationship of the written text that is considered as the product of popular culture with the mass communication tools as well as the effects of the mentioned tools on the pop literature are discussed.