Mehmet Sait Halet Efendi hayatı idari ve siyasi faaliyetleri (1760-1822)
Mehmet Sait Halet Efendi his life and his administrative and political activities
  1. Tez No: 262565
  2. Yazar: SÜHEYLA YENİDÜNYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET ALİ BEYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Bu çalışmada XIX. Yüzyılın ilk çeyreğinde yaşamış olan Osmanlı Devlet adamlarından Mehmet Said Halet Efendi'nin (1760-1822) biyografisi ele alınmıştır. Osmanlı İmparatorluğu'nda Batıya açılma, reform programına model arayışları, isyanlar ve merkeziyetçilik politikalarının ağırlık kazandığı bu sürecin en önemli simalarından olan Halet Efendi'nin biyografisi aynı zamanda bir dönemin panoramasıdır. Dolayısıyla bu çalışmada Halet Efendi merkez alınarak III. Selim devri sonlarından II. Mahmut devri ortalarına kadar Osmanlı Devleti'nin dış siyaseti, içeride yaşanan siyasi, askeri ve sosyal çalkantıların perde arkası sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Within this study, the biography of Mehmed Said Halet Efendi (1760-1822), Ottoman statesman, who lived in the first quarter of the nineteenth century, has been examined. His biography, at the same time, the panorama of a period which is characterized by inclination to the West, searching model for reform program, rebellions and policy of centralization in the Ottoman Empire. That?s why, considering Halet Efendi as the center, this study also tries to shed light on background of domestic political, military and social problems and foreign policy of Ottoman Empire, from ending period of Selim III. to the midterms of Mahmud II.