Power struggle in three plays of Harold Pinter
Harold Pinter'ın üç oyununda güç savaşı
- Tez No: 262566
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN ŞAVKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, Harold Pinter'ın The Homecoming, Old Times ve Betrayal başlıklı üç oyununda güç ve güç savaşı kavramlarının yansımalarını, bu konuda geçmişten bugüne gelen önemli kuram ve kuramcılara da değinerek, karakter ve konu çözümlemesi yöntemiyle incelemektir. 20. yüzyılın politik, ekonomik ve sosyal arka planı göz önünde bulundurulduğunda, özellikle Birinci ve İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki kaos, korku, güvensizlik ve umutsuzluğun oyunlara yansıdığı, karakterlerin birbirleriyle sürekli bir güç savaşı içinde olduğu, bu güç savaşının temelde sevgi ve aidiyet duygusu gibi temel benlik ihtiyaçlarının karşılanamamasından doğduğu ve bu sonu olmayan güç savaşının içinde güce sahip olmanın hiç bir şekilde sürekli olamayacağı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the concept of power and power struggle in Harold Pinter's The Homecoming, Old Times, and Betrayal. With the application of theories on power, the subject matter is studied through characterization and plot structure of the plays. Regarding the historical background of the twentieth century it is concluded that chaos and the sense of fear, insecurity, and desperation, especially after the World War One, reflect on the plays. We see that the characters are in a ceaseless power struggle with each other and the actual reason of which is lack of fulfilment, love, intimacy, recognition and appreciation. We also see that in such a power struggle it is impossible for one to possess and fix power in hands constantly.