John Locke'ta mülkiyet kavramı
John Locke's concept of property
- Tez No: 262577
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Mülkiyet kavramının Locke'un siyaset teorisi içinde merkezi bir konumu olduğu genel olarak kabul gören bir durumdur. Ancak Locke'un Hükümet Üzerine İki İnceleme eserinde mülkiyet kavramının ?yaşam, özgürlük ve mülk? anlamına gelen geniş bir tanımı vardır. Bu çalışmada biz bu geniş anlamın onun genel siyaset teorisi içindeki yerini keşfetmeye ve Locke'un diğer önemli kavramları olan rıza, yükümlülük ve direniş ile bağlantısına ışık tutmaya çalışıyoruz.
Özet (Çeviri)
Property, it is generally agreed, is the heart of Locke?s political theory. But property in Locke?s Two Treatises of Government, has a broad sense meaning ?life, liberty and estate?. In this study, we try to explore the real place of this broad sense in his political theory and attempt to bring light its relationship to Locke?s other crucial notions such as consent, obligation and resistance.