Dürrenmatt'ın tiyatro oyunlarında grotesk özellikler
The grotesque characteristics in theater plays of Durrenmatt
  1. Tez No: 262576
  2. Yazar: ECE BAŞOKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER KURUYAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Sahne ve Görüntü Sanatları, German Linguistics and Literature, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, Alman tiyatrosunun 20. yüzyıldaki önemli yazarlarından biri olan İsviçreli yazar Friedrich Dürrenmatt'ın tiyatro oyunlarındaki grotesk özellikleri incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın başlangıcında Dürrenmatt'ın tiyatroya ve dünyaya olan bakışı ele alınarak, grotesk kavramının onun için olan önemi belirlenmiştir. Bu doğrultuda grotesk kavramının tarihsel gelişimi Wolfgang Kayser'in ?Das Groteske. Seine Gestaltung in Malerei und Dichtung? adlı eseri temel alınarak incelenmiştir. Groteskin gelişim sürecinde kazandığı anlamlar, özellikler ve işlevler belirlenerek kuramsal bir çerçeve oluşturulmuştur. Bu çerçeve başta ?Der Besuch der alten Dame? ve ?Die Physiker? oyunları olmak üzere, Dürrenmatt'ın diğer tiyatro eserlerinde de incelenmiş ve benzer grotesk örnekler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyse the grotesque characteristics of the plays of the swiss writer Friedrich Dürrenmatt, who was one of the significant writers in 20th century in German Theater. In the initial phase of the study, arguing out Dürrenmatt`s point of view about theater and world, the importance for him of the concept of the grotesque has been defined. In this context, the historical development of the concept of grotesque is examined principally based on Wolgang Kayser`s work named“Das Groteske. Seine Gestaltung in Malerei und Dichtung”. The grotesque which took meanings, characteristics and functions during the development phase, is defined and formed into a theoretical framework. This framework is firstly analysed on the plays of Dürrenmatt like“Der Besuch der alten Dame”and“Die Physiker”and studied for similar grotesque samples.