Metropoliten alanda çocuk suçluluğu İstanbul çevresinde yapılmış bir inceleme
  1. Tez No: 26258
  2. Yazar: GÜLİSTAN TARTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN KÜNTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET“Metropoliten Alanda Çocuk Suçluluğu, İstanbul Çevresinde Yapılmış Bir İnceleme”adlı yüksek lisans tezimizde, dünden bugüne güncelliğini koruyan çocuk suçluluğunda, kentleşme sürecinin etkisini inceledik. Bu çalışma 6 ana bölüm ve her bölüm kendi içinde ayrı başlıklardan oluşmaktadır. Birinci bölüm olan girişten sonra, suç kavramının içerik ve niteliği farklı disiplinlerde tanımlanırken, çalışmamızın bel kemiğini oluşturan çocuk suçluluğu da bu bölümde ele alınmıştır. Gençlik dönemindeki suçluluk durumu, hukuki ve sosyolojik yönden farklı anlamlar taşımaktadır. Hukuk konuya dar bir çerçevede yaklaşarak“yasanın tanımladığı eylemi işleyen kişi suçludur, ”şeklinde değerlendirmektedir. Halbuki gençler tarafından işlenen suçlar, gerek tür gerekse neden açısından yetişkin bireyin işlediği suçlardan farklıdır. Sosyoloji çocuk suçluluğu kavramının sınırlarım hukuk alanında olduğu gibi kesin çizgilerle belirlemiyor ve onun yeni baştan sosyalleştiril¬ mesi konusu üzerinde önemle duruyor. Üçüncü bölümde suç ve çocuk suçluluğu ile ilgili teoriler yer almaktadır. Pozitif bilimlerde olaylara ön gelen tek faktör, başka bir deyişle neden araştırılır, sonuç tek bir faktöre dayandırılır. Çocuk suçluluğu konusunda da dünyanın hemen her yanında yapılmış pek çok araştırma ve kurulmuş teoriler bu yöndedir. Günümüzde bilginin ulaştığı aşamalar karşısında artık insan davranışlarında etkili nedensellik sürecinin incelenmesinde, çok yanlı plüralist görüş ve açıklama biçiminden hareket etmek zorunludur. Suçun nedenini belirlemek için, herhangi bir açık yön bırakmaksızın, mümkün olduğu kadar çeşitli bilim dallarının bilgi birikiminden yararlanmak gerekmektedir. Ancak suçluluğu tek faktöre dayanarak yapılan açıklama denemeleri günümüzdeki çalışmalara ışık tuttuğu için bunlar arasında yer alan bazı ana kuramlardan biyolojik, psikolojik ve sosyolojik teorilere yer verdik. 4. bölümde, Metropoliten alan tanımlanarak, sınırlan belirlenmiştir. Bu alan içersinde suçluluk konusu, Chicago Okulu çerçevesinde yapılan alan araştırmalarının belirlemelerine göre değerlendirilmiştir. II5. bölümde ise gözlem tekniklerine dayalı 2 ayrı araştırma yer almaktadır. Birincisi Türkiye genelinde, Devlet İstatistik Enstitüsünün Adalet İstatistiklerinden 1960 -1981 yılları arasında Hükümlü Çocuklara ilişkin verilerden oluşmaktadır. Burada ele alman suçlu çocuklar, belirtilen yıllar arasında, 5 yıllık aralıklarla suç türleri, yaş grupları, öğrenim ve ailesi durumlarına göre değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler aşağıdaki gibidir: -Hırsızlık en çok işlenen suç türüdür. -Hüküm giymiş çocuklar 15+ yaş grubundadır. -Suç işleyen çocukların eğitim düzeyi düşüktür. -Hükümlüler anketinde, anne ve babasıyla beraber olan suçlu çocuk sayısı çözülmüş aileye oranla daha fazladır. İkinci olarak İstanbul çevresinde Kadıköy Yel değirmeninde gerçekleştirdiğimiz alan araştırmasında davranış bozukluğu olan 102 deneği kişisel, ailesel ve sosyo ekonomik durumuna göre değerlendirdik. Sonuç olarak; -Suça eğilimli çocukların büyük bölümü çözülmüş aile çocuklarıdır. -İlk davranış bozuklukları kaçaklık şeklinde ortaya çıkmaktadır. -Eğitim düzeyleri düşüktür. -Suça eğilim 12-15 yaşlar arası tespit edilmiştir. Bu dönemde meydana gelen davranış bozuklukları daha ileriki yaşlarda suça dönüşmektedir. Nüfus artışına dayalı hızlı kentleşmenin sonucu olarak toplumsal ve ekonomik yapıda meydana gelen değişimler çocukta suça eğilimi hazırlamaktadır. Kalabalık aile bireyleri, elverişsiz konut şartlan, geçim zorlukları, daha çok çözülmüş ya da parçalanmış aile çocuklarda davranış bozukluklarına neden olmaktadır. ııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY in our master thesis called“Child Guilty in the Metropoliten Area, A study applied around istanbul, we studied the effects of urbanization process on the child guilty that is keeping its actuality. This study is composed of 6 main parts and each containing its own different title. After the first part that is ”the Introduction“, while the content and the quality of erime concept are defined in different disciplines, the child guilty constitutiny the main point of our study is described, in this chapter also. The guilt condition in youth period carries different meanings socialogically and juridically. The law approaches to the subject in a narrow view and evaluates by saying that ”the person who has committed a erime that is described in law is guilty“. However, the crimes that is committed by the youngs is different from that of adults both in type and cause. Sociology doesn't define the cerfain limits of the child-quilty concept, unlike the law Area and stands upon his re-socialization. in the third part, there are theories related with the erime and child guilt. in positive sciences, only factor causing the events, in other words, the cause is examined, the result is based upon only öne factor. in the child guilty subject also, lots of studies and theories that have been done in almost ali of the world are in this way. Nowadays due to the progression of knowledge, it's a necessity to act according to the type of explanation with multiple ways in studying the effective cause process in the human behaviours. To make clear the cause of erime, without leaving any uncertain way, it's a neccessity to make use of the knowledge accumulation of as possible as various science branches. But due to the explanation attempts saying that the erime is based on only öne factor, keep light över today's studies; we gave a place for the biologic, psychiologic and sociologic theories among the main theories. in the forth part, the metropoliten area is described an its limits are defined. in this area, the erime subject is explained according to the studies that has been performed the Chicago school. IVin the fifth part, there are two different studies based upon the observation techniques. First öne is the datas containing the sentenced children between the 1960-1989 years from the justice statistics of State Statistics Institute över Turkey. Here the sentenced children between the years as written above are examined, with 5 years intervals; according to erime types age groups, education and family conditions. The datas obtained are as follows; -Theft is the most committed erime type. -The sentenced children are belong to the age group of 15. -These child have a low education -in the sentenced children's questionnair, the children living with their parents are more in number than the divided families (divorced parent's child) Secondly, we studied with 102 person having queer behaviours according to their personal, familiar and socioeconomic condition, around Kadıköy Yeldeğirmeni in İstanbul. As a result; -Children with a tendency to erime are the members of divided families -First of the behaviour abnormalities is ”running away" -Their education level is low -It's detected that tendency to erime is between the ages from 12-15. -Behaviour abnormalities occuring in this period converts into the erime in the following years. As a result of rapid urbanization based upon the increase in population, economic and social changes make a base for the tendency to erime in children Crowded families, unfavorable residence conditions, diffîculties in living, causes behaviour abnormalities especially in the children of divided families. V