Yerel yönetimlerin çocuk suçluluğunu önlemedeki rolü
The role of local governments in prevention of child delinquency
  1. Tez No: 263426
  2. Yazar: HAKAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ERENÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Law, Public Administration, Social Services
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Kamu yönetimi aygıtının merkezi yönetimden sonraki en büyük ve en önemli parçası olan yerel yönetimler, merkezi yönetimle birlikte kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinde görev alan kuruluşlardır. Boyutları ülkelerin yönetim sistemlerine (üniter / federal devlet) bağlı olarak değişmekle birlikte yerel / bölgesel düzeydeki kamu hizmetleri yerel yönetimler tarafından sağlanmaktadır. Ancak, bu kurumların kamu ve sosyal refah hizmetlerinin yerine getirilmesindeki rol ve etkinliği büyük ölçüde merkezi yönetimin bu hizmetlerin sağlanmasındaki yaklaşımına bağlı olarak değişmektedir.Birey ve toplumun maddi ve manevi yoksulluklarından kaynaklanan sorunlarını çözümleyerek, ihtiyaçlarını karşılamak ve hayat standartlarını yükseltmek amacına yönelmiş olan sosyal hizmet uygulamaları, çağımız sosyal devlet anlayışında her ne kadar devletin bir sorumluluk ve görevi olmakla birlikte, yakın zamana kadar dağınık bir şekilde koordinasyon ve işbirliğinden uzak, farklı kurum ve kuruluşlarca gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. 1983 yılında çıkarılan 2828 sayılı SHÇEK Kanunu ile Türkiye'de sosyal hizmetlere ilişkin olan, uygulama, koordinasyon ve denetim SHÇEK Genel Müdürlüğüne verilmiştir.Ancak, gelişme süreci içerisindeki Türkiye'de, gelişmenin yol açtığı kimi yapısal dönüşüm ve değişimlerin sonucunda ortaya çıkan ve toplumsal yaşamı tehdit edici boyutlara ulaşan sosyal sorunlar karşısında koruyucu-önleyici, destekleyici ve tedavi edici fonksiyonları olan sosyal hizmetlerin, daha etkin ve verimli, kaynakların yerinde kullanılmasıiçin yeni bir düzenlemeye gereksinim duyulmaktadır.Çocuk suçluluğunun önlenmesi konusunda, çocuğu suça iten nedenlerin saptanması ve yerinde önlenmesi oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bireysel ve çevresel olmak üzere iki bölümde incelenen bu nedenlerin de kesin sınırla bir birinden ayrılmayacağını, bireysel nedenlerle çevresel nedenlerin çoğu zaman bir arada bulunduğunu ve birbirlerini etkilediklerini unutmamak gerekir. Ancak burada vurgulanması gereken nokta çocuğu suça sürükleyen etmenlerin ortadan kaldırılmasında devlete, aileye, topluma olduğu kadar yerel yönetimlere de sorumluluk düştüğü gerçeğidir. Nitekim 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu, 5393 sayılı Belediye Kanunu ve 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunları incelendiğinde de yerel yönetimlere; gençler ve çocuklara yönelik sosyal ve kültürel alanı kapsayan birçok görevin verildiği görülecektir.Yüz elli yıldır devam eden Türk kamu yönetimini düzenleme çabaları, iki binli yılların basında yepyeni dinamiklerle karşı karşıya kalmıştır. Küreselleşme, bölgeselleşme, Avrupa Birliği'ne uyum çabaları ve yerelleşme dinamiklerinin yanında, kamu yönetimi alanında yeni anlayışlar ve de facto yeni yapılanmalar, ülkenin giderek farklılaşan sosyal sorunları ile birleşince, kamu yönetimi merkezli yeniden yapılandırma çalışmaları kaçınılmaz olarak sosyal hizmetler alanını da etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
Local governments that the biggest and most important part of public administration apparatus just after the central administration are institutions take role in performing public services with centralized administrations. Local governments those dimensions can change depending on countries governance forms (unitary - federal) provide local/regional public services. However, role and efficiency of these institutions while performing public and social prosperity services, it substantially alters depending on attitude of centralized administration towards providing of these services.Despite the fact that social service applications irrespective of duty and responsibility of state in recent social state concept, they are at aimed solving problems, satisfying and increasing life standards of individual and society because of lack of monetary and moral circumstances, it is tried to perform by different corporation and institutions in a sporadically way, away from coordination and collaboration until recently. Application, coordination and supervision related to social services all in Turkey was given to SHÇEK Head Office by an enacted SHÇEK Law No: 2828 in 1983.On the other hand, in Turkey that in developing process, social services which have protective-preventive, supportive and therapeutic functions against social problems which became menacing for social life because of some structural transformations and changes, need a recent regulation for playing its role more active and more efficient and also to use funds suitably.In preventing child criminality have a great importance of appointing and preventing motivations of crime that thrust children into crime. Do not have to forget that, although these motivations have had examined in two groups as individual and environmental, they cannot separate from each other with certain borders because of being interaction. However, the point has had to stress up that local administrations have responsibilities as much as state, family and society have to prevent children from these motivations. When examined Metropolitan Municipality Law No:5216, Municipality Law No: 5393 and Special Provincial Administration Law No: 5302, obviously seen that there are a lot of duty that local administrations have to do that intended for teenagers and children, including their social and cultural area.Arrangement efforts on Turkish public administration, that continuing for one-hundred-fifty years, have encountered with new dynamics. When Globalization, localization, concord attempts to European Union and accommodation dynamics and moreover new concepts in public administration area and de facto new formations combine with increasingly differentiated social problems of country, public administration origin restructuring workout will affect social services area unavoidably.