Uluslararası Hukukta ulusal yetki alanları ötesindeki deniz alanlarında devletlerin bilimsel araştırma yapma yetkisi
Marine scientific research rights of nations beyond national waters, in International Law
  1. Tez No: 262586
  2. Yazar: HATİCE ILGAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Denizlerin artan önemi ve dünyanın azalan kaynakları nedeniyle her geçen gündünya gündemine daha çok giren deniz bilimsel arastırmaları deniz hukukunun genelgeçer belgeleri tarafından açıkça tanımı yapılmamıs olması itibariyle beraberindeuyusmazlıkları da dogurmaktadır. Büyük devletler bu boslugu kendi menfaatleriekseninde yapmıs oldukları yorumlarla doldurmaya çalısmakta ve konuyu daha daçözümsüz hale getirmektedirler. Tez kapsamında; tanımdan kaynaklanan bahse konubelirsizlikler ele alınmıs, askerî arastırmalar, askerî denemeler, hidrografikarastırmalar ve osinografik arastırmalar vb. faaliyetler incelenerek, deniz bilimselarastırmalarının kapsamı ortaya konmaya çalısılmıstır. Mevcut deniz bilimselarastırmaları kaynaklı uyusmazlıklar da incelenmek suretiyle, devletlerin hak veyetkileri ortaya konmus, uygulamaya dair ihtiyaç tanımlanmaya çalısılmıstır. Sonuçolarak, son genel geçer deniz hukuku belgesi olan 1982 Birlesmis Milletler DenizHukuku Sözlesmesi'nden (BMDHS) sonra dünya devletlerinin birkez daha, bukonuda da, bir araya gelerek kalıcı çözümler üretmesi gerektigi sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
Since the exact definition of the marine scientific research (MSR), the term thatis being heart more and the more due to the overarching position of the seas and thediminishing resources of the world, is not sufficiently determined by any of thecommonly respected and expected law of the sea (LOS) documents, it brings outsome conflicts. This lack of definition originates a gap and some of the leadingpowers of the globe are trying to fill this gap by interpreting MSR on their own wayin accordence with their benefits. But their behavior makes the case worse. Withinthe context of this thesis; by looking over military surveys, hydrographic andoceanographic surveys. Uncertainties originating from lack of exact term definitionare studied and the boundries of the term MRS are defined. Furthermore byexamining the current MRS originated conflicts and checking legal rights of thenations, the need related to this part of the LOS is identified. Finally it is concludedthat after 1982 United Nations Convention on the Law of the Sea (UNCLOS) nationsshould again come together and find permanent solutions to MSR related issues.