Güvercinkayası 14 numaralı evin çanak çömlek verilerinden yola çıkarak yerleşme düzeni ve toplumsal yapılanmanın değerlendirilmesi
Analzing the social structure and settlement pattern of Güvercinkayası based on the 14th house's pottery assemblages
  1. Tez No: 262587
  2. Yazar: PINAR ÇAYLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL GÜLÇUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Prehistorya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Prehistorya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışmanın amacı, 14 Numaralı Ev'in yerleşme düzeni ve sosyal yapılanma açısından, Güvercinkayası içindeki önemini sorgulamaktadır. M.Ö. 6. Binin sonlarına 5. Binin başlarına tarihlenen yerleşme, Orta Anadolu Bölgesi'nde Batı Kapadokya'da yer almaktadır. Buluntu alanı, çifte savunma duvarıyla, aşağı yerleşme ve iç kale olmak üzere ikiye ayrılmıştır. İç savunma hattı, 13 ve 14 Numaralı Evler'in de bulunduğu yerleşmenin en yüksek bölümünde yer alan konutlarla, sur duvarına doğudan bitişen çifte siloyu da koruma altına almıştır. 14 Numaralı konutta, özellikle kiler bölümünde ele geçen çok sayıda depo kabı ve 13 Numaralı Ev'de bulunan silolar, yönetici bir sınıfın varlığına işaret edebileceği gibi, artı ürün idaresine geçilmesiyle sosyal yapılanmada da değişime gidildiğinin habercisi olarak algılanabilmektedir. Bu bağlamda Gülçur, Güvercinkayası'nı bir anlamda ?Kale Kent? modelinin öncüsü olarak görmek istemektedir. Hiç kuşkusuz, yerleşme içi fiziki ve sosyal düzenin tanımlanması, çevreden edinilen diğer verilerin de katkısıyla bölgesel yerleşme düzenini ve kentleşme öncesi Orta Anadolu'nun sosyo-ekonomik ve politik devinimlerini anlamada yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the significance of 14th house in terms of social structuration and settlement pattern in Güvercinkayası settlement. The site is dated 5th millennium CAL B.C. in western Cappadocia, Central Anatolia. During the latest phase of occupation, the village was divided into an upper and a lower citadel, and a double fortification wall was built around a large storage area, House complex 14-13, situated at the highest part of the settlement. Surplus production and management are here discussed in light of this pattern in order to highlight change in the structure of the local community. The function of the walled area as a chiefly estate is also discussed. Recently, Gülçur described late Güvercinkayası as an example of the ?Kale Kent? model. The study of the internal physical and social organization and as well as the additional informations from the surrounding area are of fundamental importance for the understanding of the regional settlement patterns, and the socio-political and economic transformations of the agro-pastoral communities of Central Anatolia.