Konusunu Türk tarihinden alan tarihi romanlar (1966-1970)
Historical novels which take their subjects from Turkish history (1966-1970)
- Tez No: 262585
- Danışmanlar: PROF. DR. KÂZIM YETİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 394
Özet
Bu doktora tezinde, Türk tarihi romanının 1966-1970 dönemi incelenerek tahlil edilmiştir. Seçilen romanların tasnifinde neşir yılları esas alınmıştır. Tezin kapsamı içinde yer alan romanlar, ?zaman?, ?mekân? ve ?insan? unsurları temelinde ve yazarların romanları aracılığı ile ortaya koydukları bakış açıları itibariyle tahlil edilmiştir.Çalışmam esnasında, incelediğim romanların bazılarının kurmaca olmaktan ziyade gerçek tarihi anlattığını, diğer bazılarının ise tarihten ziyade kurmaca olduğunu tespit ettim. Yazarlar tarihi roman türünü, diğer türlere göre daha çok özgürlük sağladığı için seçmektedirler. Bu türü, duygu ve mesajlarını tarihi bir zeminde ifade ederek kendilerini gündelik olay ve tartışmalardan soyutlama imkânı buldukları için kullanmaktadırlar. Diğer taraftan, tarihi roman her zaman okuyucunun da ilgisini çekmiştir. Başka bir deyişle okuyucu her zaman geçmişe ve geçmişteki olaylara ilgi duymuştur. Bunun sonucu olarak da tarihi roman türü kendi arz ve talebini yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
The 1966-1970 period of the Turkish historical novel has been analyzed and scrutinized in this doctoral dissertation. Publication year has been the criterion for classifying. The novels in the extent of the study have been analyzed on the basis of ?the time?, ?the place? and ?the heroes? with the point of view of the authors via their novels in the other chapters of the dissertation.In the course of my study, I have observed that some of the novels within the analyzed period are real history rather than fiction and vice versa. Writers prefer the genre of historical novel since they feel themselves more free to write than many other genres. They use this genre to express their sentiments and messages on the basis of a historical background by isolating themselves from current events and disputes. On the other hand, the historical fiction always attracts of the interest of the reader. In the other words; the reader always curious about the past and past events. As a result of this situation, the genre of historical novel has been able to create its own supply and demand.