Çalışan bireylerin kişilik yapıları ve masaja karşı tutumları arasındaki ilişkiler ve masajın stresi azaltmadaki etkisini belirlemeye yönelik bir çalışma
An examination of the relationships between personality and attitudes towards massage and the effect of massage in reducing stress with working individuals
  1. Tez No: 262588
  2. Yazar: HEDİYE SÜLEYMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez iki çalışmadan oluşmaktadır. Birinci çalışmada masajın çalışanlar üzerindeki etkisi belirlenmeye çalışılmış, ikinci çalışmada çalışan bireylerin kişilik yapıları ve masaja karşı tutumları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Birinci çalışmada iki farklı işletmeden 32 çalışana dört hafta boyunca haftada bir kez 15'er dakika olmak üzere masaj uygulanmıştır. Bu dört haftanın başında ve sonunda katılımcılara stres algısı, duygu durum, örgütsel bağlılık ve semptom ölçekleri uygulanmıştır. Katılımcıların algıladıkları stres ve negatif duygu durumlarında azalma olduğu saptanmıştır. İkinci çalışmada 106 çalışana masaja yönelik tutumları değerlendiren bir ölçek ile NEO-FFI kişilik ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen verilere göre dışadönük kişilik yapısına sahip insanlar masaja yönelik daha olumlu tutum sergilerken açıklık boyutunda yüksek puan alan kişiler daha olumsuz tutum sergilemektedirler.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two studies. In the first study, the effect of massage sessions on employees, provided by the organization was investigated. In the second study, the relationship between personality and attitude towards massage was studied. In study 1, 32 employees volunteered to join professional massage application sessions once a week for fifteen minutes during a period of four weeks. At the beginning and at the end of this four-week period participants? peceived stress levels, positive and negative affect they experienced for the last month, organizational commitment and stress symptom levels were assessed. Results showed that participants? perceived stress level and negative affect were significantly decreased. In study 2, 106 employees filled in a scale measuring their attitudes towards massage and NEO-FFI personality scale. According to data, extraversion had a positive effect on attitude towards massage wheares openness had a negative effect.