Osmanlı Devleti'nde modern belediyeciliğin doğuşu ve altıncı daire-i belediye örneği
Emergence of modern municipal services in the Otoman Empire and the example of sixth circle of municipal
- Tez No: 262617
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAL'A
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez, Osmanlı İmparatorluğu'nun 19. yüzyıl başından itibaren geçirdiği dönüşümün başkent İstanbul'a uzanan siyasi, iktisadî ve toplumsal etkilerinin bir sonucu olarak ortaya çıkmış olan Altıncı Daire-i Belediye'yi incelemektedir. Galata ve Beyoğlu'nun sahip olduğu özel konum sebebiyle buradaki şehircilik hizmetlerinin ve sahip olduğu fizikî görünümün ön planda tutulması Altıncı Daire-i Belediye'nin kurulması sürecini başlatmıştır. Ayrıca daha önceki Şehremaneti tecrübesinin de başarısızlıkla sonuçlanmış olması Altıncı Daire'yi bir model olarak ortaya koymuştur. Bu tezde Altıncı Daire-i Belediye'nin şehircilik hizmetleri kısmen başarılı olmuşsa da hizmetlerin belirli bölgelere götürüldüğü, kurumun sınırlı bir kesime hitap ettiği iddiası işlenmiştir. Bölgenin sosyal ve ekonomik farklılıkları sebebiyle Altıncı Daire'nin uygun bir model olmasının mümkün olmadığı da bu tezde öne sürülen bir başka iddiadır. Ayrıca çalışmada Altıncı Daire'nin Tanzimat, Hamidiye ve II. Meşrutiyet dönemlerindeki dönüşümü dönemin özellikleri göz önüne alınarak incelemeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is analyzing the Sixth Circle of Municipal which is formed as a result of the political,economical and social effects of the transformation of Ottoman Empire from 19. to capital city İstanbul. Since the Galata and Beyoglu has a spesific location, the Sixth Circle of Municipal is started to be found for closing up the urbanism and phsical apperance of them. Besides, the failure of Sehremaneti made Sixth Circle introduced as a model. In this thesis argues that although the Sixth Cercle of municipal was partially succeed in municipal services, these services was only taken to particular regions, and the municipal was directed to limited segment. The other argue is that Sixth Cercle was not an appropriate model so that the region had social and economic differences. What is more, this study tried to analyse the tranformation of Sixth Cercle in administrated reforms, II. Abdülhamid and second constitutional monarchy time considering the facts of those times.