Avrupa Birliği uyum sürecinde Türk ihale rejiminin şeffaflık açısından değerlendirilmesi
European Union integration process in terms of transparency in the evaluation of the Turkish procurement regime
- Tez No: 262616
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Economics, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Kamu alımı, devletlerin en önemli ekonomik faaliyetlerinden biridir. Ayrıca devlet, sürekli ve güvenilir bir işveren olması nedeniyle, kamu alımı sistemleri, kamu harcamaları için genellikle halkın vergilerinden gelen parayı kullanmaktadır. Dolayısıyla, kamu kaynağı kullanan kamu kurumları, ihale piyasalarında belirleyici güce sahip birer aktör konumundadır. Bu yönüyle de ülkeler, ihale işlemlerinde şeffaf ve hesap verilebilir olmak zorundadır.Kamu alımlarının taşıdığı bu önemden dolayı Avrupa Birliği, ihaleleri hususi direktiflerle düzenleme yoluna gitmiştir. Direktifler, uygun ilan yöntemi ve şeffaflığı öngörerek, ihalelerin yapılma yöntemleri arasında tercih sıralaması oluşturarak, teknik şartnameler hakkında ortak kurallar koyarak ve adayların seçimi ve ihalelerin yapılması ile ilgili kriterleri belirleyerek, ihalelerin yapılmasında uygulanacak kuralları birbiriyle uyumlu hale getirmektedir. Bu itibarla şeffaflık, direktiflerin ortaya koyduğu amaçlarının gerçekleştirilmesinde temel referanstır. Ayrıca, AB kamu alımı direktifleri, etkili bir şekilde şeffaflığı artırmıştır.Türk kamu ihale hukukunda bu alan, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ile düzenlenmiştir. KİK, AB uyum sürecinin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Ayrıca, Türk ihale mevzuatı büyük oranda AB ihale mevzuatına uygunluk göstermektedir.Bu çalışmada, Türk ihale rejimi, AB uyum sürecinde şeffaflık ilkesi üzerinden incelenmiştir. Söz konusu çalışmada, genel olarak şeffaflık kavramı kamu yönetimi ekseninde ele alınmış ve kamu alımlarında şeffaflık ilkesine açıklık getirmek amaçlamıştır. Bununla birlikte, Türk ihale rejimi ve uygulamadaki şeffaflık durumu değerlendirilmiş ve sonra AB ihale mevzuatı ve uluslararası ihale düzenlemeleri şeffaflık bakımından irdelenmiştir. Son olarak da, AB mevzuatı ile Türk ihale rejiminin karşılaştırılması yapılarak, AB perspektifinden Türk ihale hukuku görülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Public procurement, the state is one of the most important economic activities. Moreover, the state, a continuous and reliable because of the employer, the public procurement system, public spending often comes from people's tax money is used. Therefore, public institutions using public funds, procurement of market power in one actor is the determinant. These aspects of the country, the tender process must be transparent and accountable.Due to the importance of public procurement to move European Union, went on the path to procurement arrangements with specific directives. Directives, the posting method and provides for transparency, the procurement method to be made between the preference ranking by creating the technical specifications on the common rules, and by putting the selection of candidates and make procurement-related criteria to determine, in the tender of the applicable rules compatible with each other makes. Transparency in this regard, the directive sets out the basic reference is to the realization of the objectives. In addition, the EU public procurement directives, increased transparency in an effective manner.The Turkish public procurement law, this area has been organized with the Public Procurement Law No. 4734. KiK, the EU integration process has emerged as a result. Moreover, Turkish procurement legislation is largely in conformity to EU procurement legislation.In this study, Turkish procurement regime, the EU harmonization process was examined through the principle of transparency. The study of public administration in general, the concept of transparency has been addressed in the axis and the principle of transparency in public procurement is intended to bring clarity. However, Turkish procurement regime and the transparency was evaluated in practice and than the EU procurement legislation and international procurement arrangements have been analyzed in terms of transparency. Finally, the EU procurement regime compared to the Turkish legislation, the Turkish procurement law has been trying to see from the perspective of the the EU.