Kıbrıs sorununun Yunanistan ve Türkiye dengesinde çözüm sürecine AB'nin etkisi ve sürecin sonu Annan belgesi
The impact of the EU upon the solution of the Cyprus problem within the balance of relations between Turkey and greece, and the Annan plan as the final stage of the process
  1. Tez No: 262624
  2. Yazar: BERNA AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER AKYOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 333
Özet
Kıbrıs sorunu, Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkileri etkilemeye başladığı yıllardan itibaren her zaman dış politikada Türkiye üzerinde bir baskı unsuru olmuştur. Yunanistan, kuruluşundan günümüze dış politikasını, Türkiye'yle sorunları üzerine kurmuş ve özellikle Kıbrıs sorununu Ege denizi'nde hakimiyet elde edebilmek için kendi lehine çözülmesi gereken birincil sorun olarak görmüştür. Kıbrıs sorununu sadece, Türk-Yunan mücadele sahası olarak göremeyiz. Sorunun parametreleri, bölgenin stratejik önemi nedeniyle dönemin siyasi koşullarına göre belirlenmekte ve bu parametreler üzerinden güçlü devletlerin izin verdiği ölçüde her iki devlet dış politika amaçlarını belirlemektedirler.Bu çalışmada Kıbrıs sorunu, dönemin siyasi koşulları ve güçlü devletlerin, Kıbrıs'a yakın olan Ortadoğu bölgesine yönelik uluslararası politik yaklaşımları ve küresel politik açılımlarda her iki devletin dış politika çıktılarının parametreleri üzerinden genel çerçevede değerlendirilmiştir. Son dönemde ise değişen dünya düzeninde Kıbrıs sorununun, taraf değiştirerek Avrupa Birliği ve Türkiye arasında bir sorun olarak değerlendirilmesinin sonucunda, Türkiye'nin Kıbrıs sorununa taraf iken önündeki engel olarak görülmesi, Türk-Yunan dengesinin ortadan kaldırılması ile açıklanacaktır.Çalışmadaki temel sonuç, Kıbrıs sorununun Türk-Yunan dengesinde çözülmesi gerektiğidir. Avrupa Birliği zemininde iki ülkenin eşit statüde olmamasının yarattığı sorunsalın Kıbrıs sorununa etkisi üzerinde durulmuştur. Ayrıca sonuç bölümünde, Türkiye'nin Yunanistan karşısında denge unsuru olacak politik açılımlara yönelmesi gerektiği önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cyprus problem has always been a subject of stress upon the Turkish foreign policy since it began to influence the relations between Turkey and Greece.For Greece, since inception, problems with Turkey has always been the foundation of its foreign policy and the Cyprus problem has been regarded as the cornerstone, not only fot its own merits, but also as a leverage for domination in the Agean. The Cyprus problem, however, can not be analysed merely within the context of Turco-Greek contentions; it must also be analysed within the greater context of global international relations, taking into account geostrategy and the politics of super powers.In this study, the Cyprus problem has been examined in its historical context as well as in the context of the role played by the great powers concerned. Implications of the application of Turkey to join the EU has also been examined.The trust of this study, is that the Cyprus problem must be solved by taking into account primarily the balance of relations between Turkey and Greece. In my study, I have attempted to give the attention to the extent to which and the way in which this balance can be achieved.