Avrupa Birliği uyum sürecinde Türkiye'de özel güvenlik hizmetleri ve uyum sorunları
During the accession period to European Union memberhship the context and problems of Turkish private security services
  1. Tez No: 262623
  2. Yazar: HAKAN ÇORA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Avrupa Birliği'ne uyum sürecindeki Türkiye, hâlihazırda tüm dünyayı etkisine almış bulunan güvenlik kaygılarını göz önüne alarak 2004 senesinde Özel Güvenlik Yasasını çıkartmıştır. Bu tezde 2000'li yıllarda gerek AB gerek Türkiye'deki insanların ve toplumların en önemli ihtiyaçlarından biri olan güvenlik kavramı ile Özel Güvenlik yetkilerine değinilerek bu yetkilerin nasıl olması gerektiği ve eksiklikleri, Avrupa Birliği ve dünyadaki diğer bazı özel güvenlik teşkilatları ile kıyaslaması yapılmış, sorunlar ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a European Union Candidate, Turkey has been aware of the Security Issues that surround the whole globe in the current century and has passed the Private Security Law in 2004. With this thesis, we intent to give information about security concept which is one of the most important requirements of the people and the communities of both European Union and Turkey and make comparisons with Private Security Institutions in the European Communities and therefore tried to clarify the problematic issues and possible solutions.