Kadının aile içindeki iktidar araçlarını kullanma biçimleri
The sorts of the women's using of power in the family
- Tez No: 262627
- Danışmanlar: PROF. DR. NECLA ARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Sabanın (plough) bulunmasıyla başlayan kadınlar ve erkekler arasındaki cinsiyetçi işbölümü kadını aile içi ilişkilerde ikincilleştirmiştir. Erkeğe bağımlı olarak, ev alanına mahkum edilen kadınların, sanayi dönemiyle birlikte çalışma yaşamına katılımı artmıştır. Ancak çalışmak kadınların yüklerini ikiye çıkartmıştır. Eş ve anne olmak çalışan kadın kimliğinin hep önüne geçmiştir.Kadınlar için çalışma hayatı, bir varoluş biçimi olarak algılanmakta, ekonomik özgürlük ve güven duygusu vermektedir. Oysa çalışma hayatı eşlerin her ikisinin de çalıştığı ve sadece kadınların çalıştığı durumlarda da erkeklerin ev ve çocuk sorumluluklarını eşleriyle paylaşmasını sağlamamaktadır. Aynı zamanda kadınlar ilişkilerinde erkeklere bağımlı olarak aldıkları tutumlarıyla, kendi değer ve inançlarını erteleyerek ailedeki işlevselliklerini arttırırlar. İlgi alanları kendi önceliklerinden çok başkaları üzerine kurulu olan kadınlar adanmış hayatlarıyla aile içinde merkezi bir konuma sahip olurken özerklikleri azalır. Ancak kadınların kim olduklarına, kendi değerlerine ve ihtiyaçlarına önem vermeye başlamasıyla birlikte bu döngü kırılabilir .Ve bu durum kadınların gerçek özne olabilmesinin koşullarının da yaratılmasına aracılık eder.
Özet (Çeviri)
With the invention of plough, sexist division of labor has dropped women to an inferior position in family relations. Enrollment of women, who have been condemned to home as they have been dependent on men, increased in the industrial age. However, work has doubled women?s load. Being a wife and mother has always preceded working woman identity.Work life is perceived as a matter of existence by women. It gives a feeling of economic independence and self confidence. Nonetheless, work life does not result in men to share the house work and children responsibilities with their wives, no matter if both or only one of the couples is employed. Meanwhile, owing to their men dependent attitude, women enhance their functionality in family by deferring their personal values and beliefs. Although those women, whose concentration is built on other people?s priorities, rather than themselves, become the center of family with their dedicated lives, they lose autonomy. This cycle can be broken only if women begin to care their own identities, worth and needs. And this situation leads to create the conditions for women to be able to become real subjects.