Hastanelerde performans değerleme ve İstanbul'da faaliyet gösteren özel hastanelere yönelik bir araştırma
Performance apprasial in hospitals and a research about private hospitals in İstanbul
  1. Tez No: 262628
  2. Yazar: ADİLE TEZELLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVAT ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bir sağlık hizmeti kuruluşu olarak özel hastaneler, bir yandan artan rekabet ve yeni rakiplerin devreye girmesi; diğer yandan devlet düzenlemelerinin etkisi ile sürdürülebilir başarıyı sağlamak açısından, çalışanların performanslarının değerlenmesine her zamankinden daha fazla önem vermek mecburiyetinde kalmışlardır. Bu bağlamda, özel hastanelerde gerek tıbbi, gerek yardımcı tıbbi, gerekse de idari ve destek fonksiyonlarda çalışanların performanslarının, sürdürülebilir başarıyı sağlayacak biçimde değerlenmesi ve yönetilmesi ön plana çıkmaktadır.Çalışmamız bu noktadan hareketle, özel hastanelerde performans değerleme sistemlerinin mevcudiyetini ve işleyişini tanımlayıcı bir şekilde ortaya koymaya yönelmektedir. Veriler İstanbul İli sınırları içinde yer alan 152 özel hastanenin 41'inden anket yöntemiyle yüz yüze görüşerek elde edilmiştir. Araştırma sonucunda, çalışma kapsamındaki hastanelerin sadece %51'inin performans değerleme sistemine sahip oldukları ve performans değerleme sistemine sahip hastanelerin büyük bir bölümünün de sistemi yardımcı tıbbi, idari ve destek fonksiyonları çalışanlarına yönelik olarak uygulayıp, tıbbi personeli kapsam dışı bıraktıkları bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Private hospitals, as health service foundation, had to account for performance appraisals, due to an increasing competition in the markets which have been participated in new competitive rivals, on the other hand there have been increasing effects of the government regulations, in order to handle a sustainable success. In the described context; the performance appraisals of the medical, paramedical, administrative and supporting staff are became quite important in order to provide a sustainable success.In this point of view, our study tends to clarify about the performance appraisal systems whether have been in use or not and how those work about. The datas have been collected from 41 hospitals among 152 private hospitals via quesstionnaire form by face to face. As a result, 51% of these 41 hospitals have been using performance appraisal systems and the big part of the hospitals which have appraisal system, have been applied to only the paramedical (such as nurses), administrative and supporting staff but they have not been applied to the medical staff (such as doctors).