Türkiye ile Avrupa Birliği arasında hizmet ticaretinin karşılıklı olarak serbestleştirilmesi
Mutual liberalisation of services trade between Turkey and European Union
  1. Tez No: 262636
  2. Yazar: BAŞAR ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BAYKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 338
Özet
Başar Ergün tarafından hazırlanan Türkiye ile Avrupa Birliği Arasında Hizmet Ticaretinin Karşılıklı Olarak Serbestleştirilmesi konulu doktora tezi dört başlık altında incelenmiştir. Bu çalışmada Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği sürecinde hizmet ticaretinde mevcut durumu, Avrupa Birliği'nin hizmet ticaretinde mevcut durumu ve Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Birinci Bölümde hizmet sektörü incelenmiştir. Uluslararası hizmet ticareti ile GATS araştırılmıştır. İkinci Bölümde Türkiye'nin hizmet ticareti araştırılmıştır. Türkiye ? GATS ilişkilerine değinilmiştir. Türkiye'nin önemli hizmet sektörleri araştırılmıştır. Üçüncü Bölümde Avrupa Birliği hizmet ticareti konu edilmiştir. Avrupa Birliği'nde hizmet ticaretinin gelişimi araştırılmıştır. Avrupa Birliği ? GATS ilişkileri incelenmiştir. Avrupa Birliği'nde sektörel olarak hizmetler incelenmiştir. Son bölümde Türkiye ? Avrupa Birliği arasında hizmet ticareti araştırılmıştır. Ankara Anlaşması ve Katma Protokol hizmet maddeleri incelenmiştir. Türkiye ? Avrupa Birliği arasında hizmet sektörleri araştırılmıştır. Serbest dolaşım ve yerleşme hakkı konuları incelenmiştir. Türklerin ATAD davaları incelenmiştir. Avrupa Birliği'nde Türklere haksız vize uygulaması olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak; Türkiye'nin hizmet sektöründe ileri bir ülke olduğu düşünülmektedir. Bu sektörde Avrupa Birliği'ne uyum yüksek düzeydedir.
Özet (Çeviri)
The PhD thesis titled as Mutual Liberalisation of Services Trade Between Turkey and European Union prepared by Başar Ergün is examined in four headings. In this study the current situation of Turkey?s services trade in the process of European Union membership and European Union's trade in services in the current situation and the relations between Turkey and the European Union is evaluated. In the first chapter the services sector is examined. The international trade in services and the GATS are searched. Turkey?s trade in services is examined in the second chapter. Turkey ? GATS relations are mentioned. Important services sectors are investigated. The services industry in the European Union are examined. In the final chapter Turkey ? European Union trade in services is examined. The articles about the services of the Ankara Treaty and the Additional Protocol are examined. The services sectors between Turkey and the European Union are examined. The freedom of establishment and the free movement subjects are searched. The cases of Turkish citizens in the Court of Justice of the Eurpoean Communities are examined. The unfair visa application from the European Union to Turkey is determined. Finally; Turkey is thought to be an advanced country in the services sector. In this sector there is a high level of compliance to Eurpean Union.