Hastanelerde maliyet yönetim sistemi ve bir uygulama
Cost management systems in the hospitals and an application
- Tez No: 262635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP SELVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Ekonomide yaşanan hızlı değişim ve rekabet ortamı ile karşı karşıya olmaları işletmeler için maliyet kavramını önemli bir hale getirmiştir. Sağlık işletmeleri de bu değişimden etkilenmiş, teknolojinin yoğun kullanıldığı bir ortamda, sundukları hizmeti kaliteden ödün vermeden en iyi şekilde yerine getirirken maliyetlerini bilmek ve kontrol altında tutmak ihtiyacı duymuşlardır.Özellikle kamu hastanelerinde yöneticiler hastaneyi verimli hale getirmek amacıyla yönetirken ücret belirlemek için insiyatif kullanamadıklarından, devlet tarafından belirtilen ücrete göre hizmet maliyetlerini ayarlamak durumundadırlar. Bu nedenle çok fonksiyonel işlevi olan hastanelerde üretilen hizmetin her aşamasında maliyetlerinin bilinmesi zarureti ortaya çıkmaktadır.Ameliyathaneler, laboratuarlar, poliklinikler, klinikler vb. yerlerde üretilen hizmetin her aşamasında maliyet analizleri yapılarak maliyetlerin hangi aşamada daha çok arttığı, maliyetleri arttıran unsurların neler olduğu tespit edilerek, kaliteyi de düşürmeden maliyetlerin nasıl aşağıya çekilebileceği konusunda gerekli müdahaleler yapılabilmektedir.Ayrıca maliyetlerin bilinmesinin bir faydası da, üretilen hizmetlerin bazı aşamalarında görülebilecek maliyet artışları ve bu artışlara neden olan unsurlar aynı zamanda orada bir aksaklık ile işleyişi etkileyen bazı etkenlerin olduğu ve düzeltilmesi gerektiği konusunda da yönetime uyarıcı, yol gösterici olarak yardımcı olacaktır.Bu tez kamuya ait bir özel dal hastanesinde sunulan sağlık hizmetlerinin maliyetlerinin gerçekçi bir şekilde hesaplayıp analiz edilerek, yöneticilerin alacağı kararlarda yardımcı olmak amacı ile yapılmıştır. Hastanede maliyet yönetim sisteminin oluşturulması süreci ve bu süreçte karşılaştıkları sorunlar açıklanarak sistemin iyileştirilmesi için öneriler getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Rapid change in economy makes cost analysis very important for businesses that are within a competitive environment. Healthcare organizations are also affected from this environment and they are in need of knowing and constraining the costs of their service while without any compromise from the quality of care in a technology-intense setting.Especially in public hospitals, to manage the health care in cost-efficient way managers cannot fix the prices and have the obligation of adjusting the costs of service according to the prices listed by the government. Thus in a hospital which is a multifunctional structure to be informed about the health care costs in every stage of the service is essential.For example, in operating rooms, labs, out patient and inpatient clinics cost analysis must be performed in every stage of the conducted services in order to figure out at which stages of the service costs are increasing at the most. After determination of these stages it will be possible to find out the factors increasing the costs the most and interfere to the system in order to reduce the cost with no compromise form the quality.Another benefit of the cost analysis is its guiding and suggestive role for the managers since during the cost analysis inadequacy or inefficiency of the structure may be revealed and managers may act accordingly.The aim of this paper is to calculate and analyze the costs of health care services in a public subspecialty hospital and thus assisting the managers in decision making. Cost management system creating process and problems encountered during the process are explained and suggestions about improving the system is brought forward.