Türk Silahlı Kuvvetleri'nin güvenirliği üzerine bir araştırma ve ordu millet geleneği
A research on the reliability of Turkish Armed Forces and the tradition of army nation relationship
  1. Tez No: 262641
  2. Yazar: CAHİT PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA E. ERKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Güvenirliği Üzerine Bir Araştırma Ve Ordu Millet GeleneğiBu araştırmanın amacı; toplumun temel ihtiyaçlarından biri olan güvenlik ihtiyacını karşılayan orduya, toplumun güven düzeyini belirlemek oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra devletin diğer kurumlarına olan güveniyle ilgili sorulara da ölçekte yer verilerek, bir anlamda devletin kurumları aracılığıyla birey ve toplumun devlete güveni ölçülmeye çalışılmıştır. Çünkü devlet; kurumları aracılığı ile işleyen bir sistemdir. Ayrıca araştırmada, araştırmaya katılan bireylerin sosyal ve ekonomik yapılarına yönelik sorulara da cevap aranmıştır. Toplumun genel güven düzeyinin bireylerin sosyal ve ekonomik özelliklerine göre farklılaşabileceği düşünülmüştür.Araştırmayla ilgili literatür taraması yapıldıktan sonra, güven kavramı, güven türleri ve ordu kavramı incelenmiştir. Araştırmada teorik anlamda kurum temelli güvene ve toplumsal güvenle ordu kavramı ilişkilendirilmeye çalışılmıştır. Araştırma İstanbul'un Beşiktaş, Kağıthane, Eyüp ve Şişli'deki 18 yaş ve üzeri rasgele seçilen bireylere uygulanmıştır. Bu araştırma tanımlayıcı bir araştırmadır. Örneklem büyüklüğü 600 olarak hesaplanmıştır. Araştırma bulguları, bilgisayar ortamında oluşturulan veri sistemine aktarılarak yorumlamaları yapılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir.Araştırmada elde edilen verilerin analizi sonucunda, toplumun orduya güven düzeyinin oldukça yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Diğer yandan katılımcıların Cumhurbaşkanlığına ve hükümete de güven düzeylerinin yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Aynı zamanda toplumun genel olarak kamu kurumlarına duyduğu güvende bir artış olduğu belirlenmiştir. Bu araştırmaya bağlı olarak, toplum ile kamu kurumları arasında güven algısının, bu iki tarafı birbirine yaklaştırdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
A Research On The Relıabılıty Of Turkısh Armed Forces And The Tradıtıon Of Army - Natıon RelatıonshıpThe goal of this study is to designate the confidence level of society to army which fulfill the security need of the society. On the other hand, the confidence of individuals and society has been tried to evaluate through government agencies by giving place to the related questions with confidence of goverment to its other agencies. Because government is a system which process by dint of its agencies. Also, this study seeks for an answer to the question aimed at social and economical structure of the individuals who participate this research. It has been thought that general confidence level of society might differ according to the social and economical characteristics of individuals.After the literature scan related to this research has been accomplished, confidence concept, confidence types and army concepts has been analysed. In this research, army concept has been tried to associate to social confidence and agency-based confidence theoretically. This research has been applied to the individuals who are older than 18 by random selection in Beşiktaş, Kağıthane, Eyüp and Şişli. This research is a descriptive research. Sampling size has been calculated as 600. Research findings are interpreted by transferring them to the data system which is created on computer environment. Significance level is accepted as 0.05 in this research.In consequence of obtained data analyse, it has been discovered that confidence level of society to army is quite high. On the other hand, it has been discovered that confidence level of society to Presidency and government is also quite high as. There is an increase on the confidence of society to public institutions has been identified as well. As a result of this research, we can say that confidence perception between society and public institutions keep society and public institutions together.