Avrupa Birliği terör politikası ışığında Almanya örneği
The German case within the scope of European Union counter terrorism policies
- Tez No: 262640
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN SOKULLU AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Law, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Terörün bir ideoloji olarak kullanılması stratejisi olan terörizm, devletin otoritesini, toplumsal kurumları ve bireyleri tehdit ederek, suçlu-suçsuz ayrımı yapmadan toplumun her kesimini acımasız eylem ve saldırılarla yıldırıp, korkutarak hedefine ulaşmaya çalışmaktadırlar. Terörizmin amaç ve stratejisi, tarihsel süreç içerisinde teknolojik ilerleme ve sosyo-ekonomik yapıya paralel geliştiği için 21. yüzyılda terör, en gelişmiş ülkelerin bile toplumsal yapısında büyük tahribat gerçekleştirebilecek hale gelmiştir. Bu durum 11 Eylül 2001 tarihinde ABD'de, ardından İstanbul, Madrid, Londra'da meydana gelen terör saldırıları ile kendini göstermiştir. Modern teknolojinin tüm imkânlarını kullanan, faaliyet alanını ulusal sınırları aşarak tüm dünyaya yayan, insan hayatını, ekonomik yaşamı, siyasal istikrarı ve uluslararası ilişkileri etkileyebilme ve zarara uğratma gücüne haiz bu yeni terör dalgası Avrupa Birliği'nin bu alandaki politikalarını ve bu politikalar doğrultusundaki yasal düzenlemelerini de değiştirmiştir. Bu noktadan hareketle ilk bölümde terör ve terörizm kavramları tarihsel gelişimiyle birlikte ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Avrupa Birliği'nin terörle mücadele stratejileri tüm aşamalarıyla incelenmiş; aynı zamanda AB'nin bu mücadele kapsamındaki araçları ve politikaları detaylı olarak açıklanmıştır. Son bölümde ise çalışmanın ana konusu itibariyle Federal Almanya'nın tarihsel süreçte edinmiş olduğu terör tecrübesi ve bu çerçevede şekillenen mücadele politikası, ilgili yasal düzenlemeler ile birlikte açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Terrorism, which is the strategy of using terror as an ideology, tries to reach its target threatining individuals, social institutions and the state authority, demoralizing and terrorizing through brutal actions and assaults all parts of the society without differentiating them guilty or not. Since the goal and strategy of terrorism has developed in paralel with technological improvement and socio-economical structure, terrorism has become able to cause destruction even in the most developed countries in the 21st century. This situation shows its self at terrorist attacks in USA in the date of 11th September 2001, afterwards in İstanbul, Madrid, London. This new terrorism trend, which uses all facilities of technology, spreads its area of activity to the rest of the world going beyond its limits and which contains the power to influence and damage the human life, economic life, political stability and international relations, has changed also the EU?s policies and the legal regulations on regarding area. From this point of view, terror and terrorism concepts together with their historical development has been discussed at the first chapter. At the second chapter, the counter-terrorism strategies of EU has been analysed; at the same time EU?s tools and policies within the scope that fight has been explained in detail. At the last chapter, in respect of the main part this thesis the Federal Republic of Germany?s terror experience and the counter-terrorism policy shaped by that experience together with the related legal regulations has been explained.