Türk Ceza Hukuku'nda mala zarar verme suçu ve kriminolojik açıdan vandalizm
Criminal damage to property in Turkish Criminal Law and vandalism from the point of criminology
- Tez No: 262681
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN SOKULLU AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
Mala zarar verme suçu, Türkiye'de en çok işlenen suç tiplerinden biridir. Vandalizm olarak adlandırılan mala zarar verme fiilleri, kriminolojik açıdan da önemli bir araştırma alanıdır. Bu çalışmada öncelikle 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 151. maddesinde düzenlenen mala zarar verme suçu, ceza hukuku açısından analiz edilecektir. Bu kapsamda suçun koruduğu hukuksal değer, suçun unsurları, nitelikli halleri ve yaptırımı incelenecektir. Ayrıca vandalizm olgusunu kriminolojik açıdan da inceleyebilmek amacıyla, çalışmamızda vandalizmin nedenleri çeşitli perspektiflerden ele alınmaya ve bunun yanında, suça ilişkin istatistiki verilere etki eden yaş, eğitim durumu gibi bireysel ve sosyal değişkenler ile ekonomik gelişim, kentleşme gibi çevresel ve sosyal etmenlerin incelenmesine de çalışılmıştır. Yine bu kapsamda suç mağdurlarının gösterdikleri özelliklere de değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Criminal damage to property is one of the most frequently committed crimes in Turkey. Actions of damaging property is also called vandalism is an important area of research in criminology. İn this study, the criminal damage to property shall be first analyzed from the point of criminal law, as regulated in Article 151 of Turkish Penal Code with number 5237. Within this scope, the legal good as protected by the crime, elements of the crime , aggravating circumstances and punishment of crime shall be examined. Additionally, as to examining vandalism from the criminological point of view, it was tried to deal with the causes of vandalism from various perspectives and beside that, it was tried to examine the social and individual variables such as age, educational backgraund that effect the statistical data relevant to crime, together with social and enviromental factors such as economical development, urbanization etc. Again within this scope, the characteristics displayed by the crimes victims are also dealth with.