Türk İş Hukukunda telafi çalışması
Restitution work In Turkish Labour Law
- Tez No: 262680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEVİL ALPAGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez çalışmasında, öncelikle ?esneklik? kavramı açıklanmış, 4857 sayılı İş Kanunu'nun getirmiş olduğu esneklik anla¬yışı ve bu anlayış doğrultusunda çalışma sürelerine ilişkin yasal düzenlemelere değinilmiş ve Avrupa Bilrliği'nin Çalışma Zamanlarının Düzenlenmesine Ait Belirli Hususlara İlişkin 2003/88/EC sayılı Yönergesi'nin değişiklik önergesi incelenmiş, ardından telafi çalışması ile ilgili açıklamalara yer verilmiştir. Telafi çalışmasıyla ilgili öncelikle yasal tasnif yapılmış, telafi çalışmasının yapılabileceği haller belir¬tilmiş; bu bağlamda zorunlu nedenler ile zorlayıcı sebepler arasındaki fark açıklığa kavuşturulmuştur. İşverenin telafi çalışması talep edebileceği bir şart olarak ?normal çalışma süresinin üçte ikisinden az çalışmış olma? görüşü bildi¬rilmiş, ardından işçinin kendi talebiyle izin istemesi üzerine telafi çalışmasının uygulanması üzerinde durulmuştur. Telafi çalışmasına karar verme ve uygu¬lama yetkisinin işverene ait olduğu ancak; telafi çalışması yapılacağını, uygu¬lanacağı zamanı ve telafi çalışması kapsamında çalışılacak süreyi işçilere önce¬den bildirmesi gereği vurgulanmış, 4857 sayılı Kanun'da telafi çalışmasının gerçekleştirileceği sürenin emredici olarak iki ay ile sınırlandırıldığı belirtil¬miştir. Çalışma süresi bakımından sınırlar tayin edilmiş ve telafi çalışmasındaki koşullara göre ücret sistemi açıklığa kavuşturulmuştur. Son olarak da kanuna aykırı telafi çalışması uygulanmasının yaptırımları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, primarily, the ?flexibility? term has explained, the flexible understanding that the Labour Law num¬bered 4857 has led and the regulations of employment period codified in line with this understanding have been referred and amended proposal for the European Parliament Directive 2003/88/EC concerning certain aspects of the organisation of working time has examined, then the statements regarding the restitution work were in¬cluded. Before all else, the legal classification regarding restitution work was made, the conditions in which the restitution work could be done were mentioned; in this respect the difference between the mandatory rules and the force majors has been clarified. ?To work less than the two thirds of the ordinary employ¬ment period? was notified to be a condition in which the employer could ask for a restitution work, and then due to the employee?s requesting permission of its own accord, the application of the restitution work was emphasized. It was stated that the authorization for determining and applying the restitution work belong to the employer, however the requirement for the employer to notify the employees in advance that there will be a restitution work, the time of applica¬tion and the employment period within the scope of the restitution work was mentioned and it was stated in the Law numbered 4857 that the period, in which the restitution work will take place, is limited to a two month period of time. The limitation with respect to the employment period was set, and in line with the conditions of the restitution work, the wage system was de¬mystified. Finally the sanctions of the contrary to the law enforcement of the restitution work was explained.