Borçlar Kanunu'na göre eser sözleşmesinde müteahhidin eseri teslim borcu ve teslim borcuna aykırılıkları
The delivery obligation of the construction contractor and disputes arising out of this delivery obligation according to the code of obligations
  1. Tez No: 262682
  2. Yazar: SENDİ YAKUPPUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN HELVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Borçlar Kanunu'nun 355. maddesi ile 371. maddesi arasıda düzenlenmiş olan esersözleşmesi ile müteahhit eseri meydana getirme ve meydana getirdiği bu eseri işsahibine teslim etme olmak üzere iki temel borç altına girer. Müteahhidin esersözleşmesinden doğan eseri teslim borcu ve teslim borcuna aykırılıkları tezimizinkonusu olarak seçilmiştir.Müteahhidin teslim borcunu gereği gibi ifa edebilmesi için öncelikle sözleşmeyeuygun olarak eserin meydana getirilmesi gerektiğinden biz de çalışmamızdaöncelikle eseri meydana getirme borcunu, konuya ilişkin özel hükümlerdenyararlanarak, genel hatlarıyla ele aldık. Ardından ise müteahhidin eseri teslimborcu ve teslim borcuna aykırılıklarını ayrıntılarıyla inceledik. BorçlarKanunu'nda özel olarak kaleme alınmadığından müteahhidin teslim borcunu ve buborca aykırılıklarını incelenken genel hükümlerinden yararlandık
Özet (Çeviri)
Construction contractor has two main obligations of construction and delivery ofthe construction, in accordance with the provisions of construction contractregulated between Articles 355 and 371 of the Code of Obligations. Deliveryobligation of the construction contractor and the disputes arising out of thisdelivery obligation are the basis of this thesis.Since the construction contractor is required to construct before properlyperforming its delivery obligation under the contract, this thesis will first analyzethe construction obligation of the contractor with regard to special provisions onthe subject. Then a more detailed analysis of the construction contractor?s deliveryobligation and disputes arising from this obligation shall be presented. Deliveryobligation of the construction contractor has not been regulated in Code ofObligations. Therefore this thesis is supported by general provisions whileexamining the delivery obligation of the constructor and disputes arising from thatobligation.