İslam Hukukunda cenine müdahalenin hükmü
Islamic verdiet on abortion
  1. Tez No: 262683
  2. Yazar: ABDULAHAT UCATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULAZİZ BAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, İslam hukukunda cenine müdahalenin hükmünü içermektedir.Üç bölüm halinde sunduğumuz bu çalışmanın birinci bölümünde Kur'an, hadis ve modern tıp ilmi açısından ceninin anne rahminde geçireceği safhalar üzerinde durulmaktadır. Yine bu bölümde cenine ruh üflenme zamanı, can ile ruhun farkı ve fıkıh alimlerine göre cenin kavramı için yer verilmektedir.İkinci bölümde modern tıp bilimi açısından ceninin anne rahminde geçirmiş olduğu safhalar, kürtajın tanımı ve onun tehlikelerine dair kısaca bilgi verilmektedir.Çalışmamızın üçüncü bölümünde hamileliğin ilk safhasından itibaren doğuma kadar olan tüm evresinde, çeşitli nedenlerle anne rahmindeki cenine yapılan kürtaj'ın (müdahale) hükmü incelenmektedir.Konu bilimsel bir konu olduğu için Kur'ân ve modern tıp ışığında yapılmış özel çalışmalardan yararlanmakla birlikte, tefsir, hadis ve fıkıh kitaplarından istifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis entitled as Islamic Verdict on Abortion composed of three chapters.In the first chapter, I dwelled upon a subject of fetus (foetus) which is in the womb during the stages of pregnancy with the point of view in Quran, Hadith and modern medicine. In addition, I discoursed the time, when the Ruh (soul) is given to the fetus, the differences between life and soul, and the different opinions among the Muslim jurists about the concept of fetus.In the second chapter, I gave brief information about fetus?s developing stages, while it was in the mother?s womb, the definition of abortion, and its dangers in the perspective of modern medicine.In the third chapter, I discussed the islâmic verdicts on abortion which caused by different reasons during all of the stages of pregnancy until the birth.Because this is a scientific writing, so I am not only consulted some special works, which written with the point of Quran and modern medicine, but also benefited from some commentaries (on the Quran), Hadith and islâmic Law books.