Azerbaycan Anayasasının Avrupa İnsan Hakları sözleşmesi çerçevesinde incelenmesi
The analysis Of Azerbaijan Constitution İn The Framework Of European Convention On Human Rights
  1. Tez No: 262688
  2. Yazar: AZER MANSUROV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER AKTÜKÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 516
Özet
Azerbaycan 1991'de kovuştuğu bağımsızlığı ile birlikte yeni bir siyasal rejime de geçiş yapmıştır. Bu çalışmada, Avrupa Konseyi ? Azerbaycan ilişkileri de göz önünde bulundurularak, Azerbaycan Anayasası, AİHS bağlamında değerlendirilmiştir. Çalışmanın birinci bölümü Avrupa Konseyi Azerbaycan ilişkileri başlığını taşımaktadır. Bugün, kuruluş amacı insan haklarının uygulamada da gerçekleşmesi olan Avrupa Konseyi'nin üyesi olan Azerbaycan'ın Avrupa Konseyi üyeliği karşılığında üstlendiği birçok yükümlülüğü başarıyla tamamladığı görülmektedir.Çalışmanın ikinci bölümünde Azerbaycan'da insan hakları ve AİHS sistemi ele alınmıştır. Azerbaycan, 1995'de insan haklarına saygı ilkesini temel alan bir anayasayı kabul etmiştir. Birçok bakımdan, liberal demokratik anlayışın öngördüğü insan hakları düşüncesine anayasal temelde yer veren Azerbaycan, 1990'lı yılların ikinci yarısından itibaren Avrupa kurumları ile bütünleşme sürecinde, insan hakları alanındaki mevzuat yetersizliğini de tamamlamaya başlamıştır.Çalışmanın ücüncü ve son bölümünde ise Azerbaycan Anayasası ? AİHS karşılaştırması ele alınmıştır. Azerbaycan'ın bir çok insan hakları sözleşmelerine taraf olduğu bilinmektedir. Belirtelim ki, söz konusu uluslararası insan hakları sözleşmeleri, Azerbaycan hukuk sisteminde hiyerarşik olarak en üstün hukuk normu olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Azerbaijan made a transition to a new political regime by gaining its independence in 1991. In this study, relations between the European Council ? Azerbaijan were also taken into consideration; the constitution of Azerbaijan was assessed within the scope of EHRS. The first part of the study deals with the relations between the European Council and Azerbaijan. It is observed that Azerbaijan, which is member of the European Council, of which the purpose of foundation is realization of human rights in implementation as well, has successfully fulfilled many of the obligations that it assumed against membership to the European Council.The second part focuses on human rights in Azerbaijan and the EHRS system. Azerbaijan, accepted in 1995 a constitution that is based on the principle of respect to human rights. Azerbaijan, having included the concept of human rights foreseen by liberal democratic comprehension also started to complement deficiencies of its regulations in the field of human rights starting from the second half of the 1990?s.The third part of this study compares the Constitution of Azerbaijan ? EHRS. It is known that Azerbaijan is also a party of many international human rights treaties. It should be noted that one is confronted with the international human rights treaties referred to as the highest legal norm of the legal system of Azerbaijan.