Einstellungen Türkischer schüler an schulen mit Deutsch als 1. fremdsprache in İstanbul gegenüber der Deutschen sprache
İstanbul' da Almanca' yı 1. yabancı dil olarak okutan okullarda Türk öğrencilerin Almanca öğreniminde öğrenci tutum ve davranışları
- Tez No: 262687
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, German Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Almanca
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Küreselleşen dünyamızda yabancı dillerin öğrenimi ve öğretimi gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Türkiye ile Almanya arasındaki politik, ekonomik ve toplumsal ilişkiler Türkiye'de yabancı dil olarak Almanca'nın öğrenilmesine ve öğretilmesine ayrı bir önem katmaktadır. Özellikle İstanbul ilinde bir çok okulda Almanca ikinci hatta birinci yabancı dil olarak öğretilmektedir. Bu çalışma İstanbul' daki Türk öğrencilerinin Almanca' nın 1. yabancı dil olarak okutulduğu okullarda genelinde Alman diline ve Almanca öğrenmeye ilişkin düşüncelerini ortaya çıkarıp bir durum saptamasında bulunmayı amaçlamaktadır. Çalışmaya Cağaloğlu Anadolu Lisesi' nden 35 öğrenci, Avrupa Koleji' nden 32 öğrenci ve İstanbul Alman Lisesi' nden 35 öğrenci katılmıştır. Çalışma kapsamında sözü edilen okulların öğrencileri yabancı dil olarak Almanca ile ilgili soruların yer aldığı bir anketi yanıtlamışlardır. Anket sonuçları değerlendirildiğinde genel olarak öğrencilerin Almanca öğrenmeye hevesli oldukları ortaya çıkmış ve öğrencilerin bir konu hakkında konuşmayı ve tartışmayı, dilbilgisi alıştırmalarına tercih ettikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is an undeniable fact today that learning a foreign language has gained considerable momentum in the globalizing world. Developments in the political, economic and social affairs between Turkey and Germany have further emphasized the teaching and learning of the German language, which is now being taught as a secondary or primary foreign language at certain schools particularly in Istanbul region.This study aims to explore the considerations and attitudes of students who are being educated at these highly competitive schools that teach German as a primary foreign language.35 students from Cağaloğlu Anatolian High School, 32 students from Avrupa College and 35 students from German High School took place in this study. The survey that the attendees answered has significantly revealed that the students are eager and willing to learn German and prefer tasks that engage them in discussions to working on grammar exercises.