Avrupa Birliği'nin görsel-işitsel politikalarının belirlenmesinde ABD ile rekabet edebilme düşüncesinin yansımaları
The reflection of thinking on competition ability with US on determining European Union's audio-visual policies
- Tez No: 262697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN AKKOR GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma Avrupa Birliği'nin görsel-işitsel sektör politikalarını ve ABD ile rekabet düşüncesinin bu politikalara yaptığı etkiyi incelemektedir. Ortaya konan tez, AB'nin görsel-işitsel politikalarını etkileyen ABD rekabetine ilişkin bakış açısında değişiklikler olduğu yönündedir. Buna göre, görsel-işitsel alan açısından Avrupa Birliği politikalarının zaman içinde `ABD'yle var olma mücadelesi veren rekabetten, küresel düzeyde ortak hedeflere yönelmiş iki ayrı kurum olarak rekabete' döndüğü görüşü oluşmuştur. Tezin kanıtlanması için kaynak tarama ve içerik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Varılan sonuçları şöyle özetlemek mümkündür: Avrupa Birliği'nin görsel-işitsel alanda etkin politikalar geliştirmesinde, ABD'nin üye ülke piyasalarındaki egemen gücüyle rekabet etme anlayışının önemli etkisi olmuştur. Nitekim AB'nin yaptığı düzenlemeler ve destek programlarında bu durumun yansımaları görülmüştür. Bununla birlikte zaman için ABD'ye karşı rekabet tutumu değişmiş ve daha dostça bir hal almıştır. Bu süreçte küreselleşmenin hızlanmasının ve dünya ticaretinde yaşanan gelişmelerin payı olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines European Union?s Audio-visual Policy and the impact of United States of America competition on these policies. The thesis is that European Union?s look on the impact of the United States competition in audiovisual policies has changed in time. According to this idea, it was a competiton of struggling to survive. Now it based more on partnership in achieving common goals. Research tecnique and content analysis methods had been used to confirm the thesis. It is possible to summarize the conclusions reached as follows: Struggling with the dominance of United States of America?s audiovisual products in member countries had a big impact on audiovisual policies that European Union produced. In fact, it can be seen at European Union?s audiovisual policies and support programmes. On the other hand, European Union?s attitude to the United States of America competition has changed in time and has become more friendly. At this formation it is possible to state that the gain in globalization and the acceleration in world trade has greate effects.