Azerbaycan'da Sovyet Dönemi ve bağımsızlıktan sonra tarih eğitimi
History education in Azerbaijan in the Era of Soviets and in the era of independece
  1. Tez No: 262700
  2. Yazar: ELSEVER SALMANOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER AKTÜKÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Uluslararası İlişkiler, Education and Training, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
?Azerbaycan'da Sovyet Dönemi ve Bağımsızlık Dönemi Tarih Eğitimi? isimli çalışmada, iki kavramdan - ?idoloji? ve ?devlet? ? yola çıkılarak her iki dönemin eğitim ve tarih eğitimi açısından belirgin özellikleri üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Dünyanın bütün ülkelerinde eğitim alanı devletin önem verdiği ve politikalarıyla yönetip, denetlediği bir alandır. Sovyetler Birliği yönetimleri de eğitim üzerinde önemle duruyorlardı. Fakat değişen yönetimlerle birlikte eğitim alanında uygulanan politikalarda demokrasi anlamında yumuşama görüldüğü gibi, sertleşmelere de rastlanılabiliyordu. Çok milletli yapıya sahip Sovyetler Birliği`nde genel olarak toplumu homojenleştirme amaçlı politikalar uygulanıyordu. Doğal olarak bu durum halkların ihtiyaç duyduğu farklılıkları gündeme getiriyordu. Ayrıca Rus milletinin Sovyetler Birliği`ni oluşturan halklar arasında önde giden halk olarak telkini ayrı bir sorunun kaynağı idi. İdeolojinin dışında Sovyetlerin ?devlet?i bir araç olarak gördükleri ve komünizme geçişle devlet düzeninin son bulacağı belirtilmiştir. Ama komünizm dönemi sürekli ?erteleniyordu? ve gerekli koşulların oluşması için devamlı toplumdan biraz daha gayret talep ediliyordu.
Özet (Çeviri)
My thesis entitled ?History Education in the Soviet Era and in the Era of Independence of Azerbaijan? is about state, ideology and education. Firstly, we have to define the meaning of two concepts-ideology and state-while talking about history education both in Soviets and in an independent Azerbaijan. These two concepts were very important in Soviets. The content of these concepts are controversial and polysemous. So the assessment of them is very difficulct. Every state determines its own education policy. Because the factor of education is very important for a state. That is why we can not assume an education without any state`s influence. In democratic countries there are opportunities to different notions of education. But in some states, especially in non democratic states, we can not see these abovementioned opportunities. The Soviet Union was one of the regimes with a single education notion. Although, it is known that the Soviet education conception is based on the Marxist-Leninist ideology, we have to pay the particular attention on the point of Russian nationalism and we must also discuss the fact that the situation had changed in several times in the Soviet totalitarian period. For example in the Stalin`s era Leninist and Stalinist conceps were effective. But in the Khrushchev`s era we can see return to traditional Leninist ideology with some deviations that was the result of the Krushchev`s period. In Soviets ?state? was only the ?step? on the way to communist regime.