Türkiye ve Yunanistan'ın azınlık politikaları: İkili ilişkiler, ulusçuluklar ve azınlık hakları ekseninde karşılaştırmalı bir inceleme
Minority policies of Turkey and Greece: A comparative research on the axis of bilateral relations, nationalisms and minority rights
- Tez No: 262708
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÖNMEZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Law, Political Science, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 728
Özet
Türkiye ve Yunanistan'ın azınlıklara yönelik politikalarını konu alan ?Türkiye ve Yunanistan'ın Azınlık Politikaları: İkili İlişkiler, Ulusçuluklar ve Azınlık Hakları Ekseninde Karşılaştırmalı Bir İnceleme? başlıklı bu çalışmanın temel amacı, Türkiye ile Yunanistan'ın azınlıklara yönelik algılama ve politikalarında, iki ülke arasındaki ilişkilerin, tarafların ulusçuluk anlayışları ve ulus inşa süreçleri ile karşılıklı algılamalarının etkisinin karşılaştırmalı bir perspektiften incelenmesi ve tarafların azınlıklara yönelik uygulamalarının, Lozan başta olmak üzere, uluslararası hukuksal bağıtlarda tanımlanmış azınlık haklarına ne ölçüde uygun/aykırı olduğunun saptanmasıdır. Bu amaç doğrultusunda üç bölüm olarak kurgulanan çalışmada ilk olarak ulus, ulusçuluk, ulus-devlet, ulus inşası, azınlıklar ve azınlık hakları konularında kavramsal ve teorik çerçeve oluşturulmuş ve tarihsel süreç içerisinde azınlık haklarının gelişimi ve günümüzde ulaştığı nokta incelenmiştir. İkinci bölümde tarafların ulusçuluklarının gelişimi ve karşılıklı algılamaları konularına yoğunlaşılmış ve büyük ölçüde bunların etkisiyle biçimlenen azınlıklara yönelik algılama ve politikaların görünümleri ortaya konmuş; ayrıca azınlıklara ilişkin olarak izlenen politikaların ikili ilişkilere etkisi değerlendirilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, tarafların azınlık hakları konusundaki hukuksal yükümlülüklerinin genel bir değerlendirmesi yapılarak, Türkiye ve Yunanistan'ın Batı Trakya Müslüman-Türk azınlığı ile Türkiye Ortodoks-Rum azınlığına yönelik uygulamaları, din ve vicdan özgürlüğü, seçme ve seçilme hakkı ile örgütlenme özgürlüğü, mülkiyet hakkı ve eğitim hakkı çerçevesinde incelenmiş ve bu uygulamaların azınlık haklarına ne ölçüde uygun/aykırı olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada ulaşılan temel sonuç ise, ikili ilişkilerin rekabetçi/çatışmacı niteliği ve ulusçu yaklaşımları çerçevesinde birbirlerini ve azınlıkları ?öteki? olarak algılayan her iki ülkenin de hukuksal yükümlülüklerine rağmen geçmiş yıllarda azınlıkların birçok haklarını ihlal ettiği ve son yıllarda her iki ülkenin de azınlıklara yaklaşımında önemli değişimler görülmekle birlikte bazı alanlardaki ihlallerin sürdüğü şeklindedir.
Özet (Çeviri)
The main topic of this dissertation, titled ?Minority Policies of Turkey and Greece: A Comparative Research on the Axis of Bilateral Relations, Nationalisms and Minority Rights?, is the policies of Turkey and Greece towards minorities. The main purpose of this study is to analyze the perceptions of minorities and the minority policies of Turkey and Greece from a comparative perspective of parties? approach of nationalism and nation building processes. This work also aims to identify Turkish and Greek minority policy implementations comparing with international law to propound to what extent appropriate/contrary to common practices emphasizing on Lausanne Peace Treaty. For this purpose, study is constructed on three chapters. In the first chapter, a conceptual and theoretical framework is constructed relating to the concepts of nation, nationalism, nation-states, nation-building, minority issues and minority rights. In addition, the development of minority rights is examined within the historical process. In the second chapter, firstly the minority policies and the minority perceptions of Turkey and Greece are explained and then the impacts of these policies on bilateral relations are evaluated. In the third part, the legal obligations of Turkey and Greece on minority rights are overviewed and minority policies of Turkey and Greece is examined in terms of freedom of religion and conscience, freedom of association and the right to vote and to be elected, right to property and the right to education regarding Muslim-Turkish minority of Western Thrace and Orthodox-Greek minority of Turkey. Also the conformity of these policies to minority rights is argued based on Turkish and Greek practices. This study concluded that Turkey and Greece have perceived minorities as ?other? and violated many basic rights of minorities within the framework of nationalist approaches and the competitive/confrontational nature of bilateral relations. Despite the legal obligations of the both countries and the positive changes in Turkey and Greece?s approach to minorities in recent years, minority rights violations in some areas still continues.