Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde Batı Trakya Müslüman Türk azınlığı örneği
The example of Western Thrace Muslim Turkish minority in Türkiye and Greece relations
  1. Tez No: 877671
  2. Yazar: CHAKI TZIAN CHAKI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM KOLBAŞI MUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Geçmişten bu yana Batı Trakya Müslüman Türk (BTMT) toplumu, hem Yunanistan hem de Türkiye için önem arz eden bir gündem olmuştur. Lozan Antlaşması ile Yunanistan'da azınlık statüsü elde eden bu toplum,“azınlık hakları”bağlamında teoride haklar elde etse de pratikte sorunlar ile karşılaşmıştır. Bu tez, Türkiye ve Yunanistan ilişkilerinin BTMT toplumu üzerindeki yansımalarını ele almayı amaçlamıştır. Bu çerçevede 2000'li yıllardan bu yana BTMT toplumunun eğitim ve din alanlarındaki konularına odaklanılmıştır. Bu çalışma, BTMT toplumuna yönelik politikaları, Yunanistan bağlamında azınlık perspektifinden, Türkiye bağlamında ise diaspora/soydaş bağı üzerinden incelemiştir. BTMT toplumu medya kuruluşlarının haberleri, BTMT azınlığı kuruluşlarının internet siteleri, uluslararası kuruluşların raporları ile mahkeme kararları gibi birincil kaynaklar kullanılarak iki ülke politikası, politikaların birbirleri ile ve BTMT toplumu ile etkileşimi inşacılık ve realizm teorileri çerçevesinde değerlendirilmiştir. 2000'li yıllardan bu yana BTMT toplumunun eğitim ve din alanındaki meselelerinin iki ülkenin dış politikasından bağımsız şekillendiği değerlendirildiği tespit edilmiştir. Yunanistan, BTMT azınlığı ve Türkiye'nin onlara yönelik politikalarını tehdit olarak algılarken Türkiye, BTMT toplumunu kimlik perspektifinden diasporasının bir parçası olarak görmüştür. Bu çerçevede iki ülkenin BTMT toplumuna yönelik politikalarının birbirleri ve BTMT toplumu ile etkileşim içinde olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Western Thrace Muslim Turkish (WTMT) community has always been an important agenda for both Greece and Türkiye. This community, which gained minority status in Greece with the Treaty of Lausanne, has encountered problems in practice, although it has gained rights in theory in the context of“minority rights”. This thesis aimed to address the reflections of Türkiye and Greece relations on the WTMT community. In this context, the WTMT community's issues in the spheres of education and religion have been focused on since the 2000s. This study examined the policies towards the WTMT community from the minority perspective in the Greek context, and from the diaspora/kinship bond in the Turkish context. Using primary sources such as the news of WTMT community's media organizations, websites of WTMT minority organizations, reports of international organizations and court decisions, the policies of the two countries, the interaction of policies with each other and with the WTMT community were evaluated within the framework of constructivism and realism theories. It has been determined that since the 2000s, the WTMT community's issues in the fields of education and religion have been evaluated to be shaped independently of the foreign policies of the two countries. While Greece perceived the WTMT minority and Türkiye's policies as a“threat”, Türkiye saw them as a part of its diaspora from an identity perspective. In this context, it has been concluded that the policies of the two countries towards the WTMT community interact with each other and the WTMT community.