Osmanlı mirasının Yunanistan'ın azınlık politikalarına etkileri
The effects of Ottoman inheritance at Greece's minority politics
  1. Tez No: 226209
  2. Yazar: ASLI FATMA BURULDAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BESTAMİ SADİ BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Türkiye ve Yunanistan ikili ilişkilerinde birçok defa sorunlu dönemler yaşıyor olsalar da, bu iki ülkenin toplumları, ortak tarihi paydaları nedeni ile ortak birtakım değerleri paylaşmaktadırlar.Farklı kültür ve etnik kökenden gelen toplumları yüzyıllardır bir arada tutmayı başaran Osmanlı Devleti, İslam Hukuku esaslarına göre oluşturduğu devlet düzeni ile çok farklı etnik ve dini kimliklerden oluşan tebaasına (bugünkü anlamda azınlıklarına) yönelik özgün politikalar uygulamıştır. Bu devlet, hem Yunanistan hem de Türkiye toplumlarının tarihsel mirasında önemli bir yere sahiptir.Bu çalışmadaki amaç, yaklaşık 400 yıl Osmanlı Devleti Egemenliği altında yaşayan Rumların bugün devlet olarak Osmanlı'dan aldığı ve devam ettirdiği azınlıklara ilişkin tarihsel mirasını incelemektir. Bunun yanı sıra, Yunanistan'ın Osmanlı Devleti'nin azınlıklar meselesinde Osmanlı'nın uygulamalarından farklı olan politikaları da inceleme konusu olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although Turkey and Greece have been having many periods of disagreements in their bilateral relations, their communities share common values because of their common past.The Ottoman Empire, which brought various nations of various ethnic or religious background together, followed a distinctive polices towards its own people which were ethnically or religiously quite different (known as minorities today) with its state structure established on the basis of the thoughts of the Islamic Religion. This State had a distinctive place in the historic legacies of both Turkish and Greek nations.The purpose of this study is to identify the historical legacy in the issue of minorities that Greece has taken from the Ottoman Empire which dominated the Greek community for over 400 years. Moreover, the policies of Greece on minorities that are different from those of Ottoman Empire are also examined.