Igor Stravinsky'nin neo-klasik anlayışa yaklaşımı
Neo-classical comprehension of Stravinsky
  1. Tez No: 262716
  2. Yazar: DUYGU DENİZ DEMİREL
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. KEMAL METE SAKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kompozisyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Rönesans'tan günümüze doğru müzik, her yüzyılda çesitli teknikler ilebirlikte talep doğrultusunda besteciler tarafından sunulmustur. Yapılan her yenilikgenel anlamda devrim niteliğinde olmustur. Dünyadaki gelisim bilimde ne denli hızlailerlediyse müzik de bu gelisimlere paralel olarak güzel sanatlar ile birlikte evriminisürdürmeye devam etmistir. Johann Sebastian Bach'ın atılımları ile kiliselerdenkovulması, Beethoven'ın klasik üsluptaki senfoniye koro eklemesi, Mozart'ın anadildeki opera özlemi ile baslayan gelismeler zinciri, uzunca bir süre devam ederek,Debussy'nin Avrupa Müziğine, doğu sanatının modal zenginlikteki armoni dilinieklemesiyle, sınırları yerle bir etmis ve gelisimi daha da hızlandırmıstır.Müzikteki hızlı gelisimler bazı dönemleri artık aratmaya baslamıstı. ArnoldSchoenberg'in 30 yıl boyunca donanım kullanmaksızın yazmıs olduğu eserlerininsonunda Sol Majör bir parça yazması buna en çarpıcı örnek olabilir.Igor Stravinsky 20. yüzyılda birçok besteci ile birlikte bu değisim rüzgarıiçerisinde kendi müziğinin günümüze kadar gelmesine ve halen tartısılmasına yolaçmıstır. Ulusalcı olarak basladığı bestecilik dönemine, Neo-Klasik (Yeni-Klasik)stilde devam etmis ve önceleri ısrarla reddettiği Serializm'i (diziselliği) de sonradanbenimseyerek hem kendini hem de çevresini oldukça sasırtmıstır. Elbette budeğisimlerin altında çok çesitli sebepler bulunmaktadır. Bu nedenlerden ötürüStravinsky'nin Neo-Klasik anlayısı, arastırmamın esas konusunu olusturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since renaissance until today, music has presented by composers in allcenturies with different techniques in the directions of supply and demand. Everychange which has made, was in revolutional status. As the development speed inscience grows in the world, music has revolutionary developed paralel with fine artsrapidly. Edges were razed and the development progress has gained speed withbanishment of Johann Sebastian Bach from the church by his leaps, Beethoven?schorus adjusments into classical style symphony, Mozart?s desire in opera which isin native language leading a chain of developments to Debussy?s adjustments inEuropean music with eastern art?s of modal richness harmony language.The development in music made a longing for other periods. A strikingexample could be Arnold Schonberg who written his work of art without using anyhardware, added G major piece at the end of them.Igor Stravinsky leaded his music to reach and still being discussed in our eraby being in the changing with other composers in 20th century. Starting hiscomposing career as a nationalist, continuing in neo-classical style and usingserialism which he insistently refused, which also surprised his friends and evenhimself. Of course there are several reasons lying under these changes. Because ofthis reasons, neo-classical comprehension of Stravinsky is the main subject of myresearch.