Haber kanalı olgusu ve yayın politikası ilişkisi
News channels broadcast phenomenon and policy relationship
  1. Tez No: 262748
  2. Yazar: NAİME ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE KARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Televizyon yayıncılığın da tematik haber kanallarının hızla artış göstermesi `haber' kavramı ve `televizyon haberciliği' anlayışlarının faklılaşmasını da beraberinde getirmiştir. Bu araştırma, `haber kanalı' olgusunun ne olması gerektiği ve var olanların bu oluşuma uyup uymadıklarının kaygısından yola çıkmıştır. ?Haber kanalı olgusu ve yayın politikası ilişkisi? adlı bu çalışmayla, haber kanalları yöneticilerinin yayın politikaları doğrultusunda `haber kavramı' içerisinde izleyiciye ne sunduğu, yayın akışları içerisinde hangi tür programlara yer verdikleri ve habere ne kadar yer ayırdıkları sorgulanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'de yayın yapan NTV, CNN TÜRK, SKYTURK, HABER TURK, TRT2, TGRT HABER, HABER 7 (Ülke Tv) yöneticileri ve önde gelen uluslar arası haber kanalları BBC WORLD NEWS ve CNN INTERNATIONAL yöneticileriyle ile yüz yüze veya yazılı iletişim teknikleri kullanılarak derinlemesine mülakat yapılmıştır. Medya yöneticilerinin haber anlayışları çerçevesinde haber kanallarının yayın politikaları ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Niteliksel görüşme ve niceliksel yayın akışı içerik çözümlemesi yöntemlerinin uygulandığı bu çalışmada, çalışma evreni içerisindeki haber kanallarının yayın akışları karşılaştırılarak haber kanallarında izleyiciye tüm gün boyunca hangi tür programların iletildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Understanding of the concept of thematic broadcasting brings a differentiation among understanding of `News? and `TV Journalism?. Starting point of this study is analyzing and questioning of the News Channel Format and also interrogating major News broadcasters if they conform with the values. This study named“News channels broadcast phenomenon and policy relationship”and aimed to interrogate what kind of programmes are the News Channels offering to their audiences within the frame of their News Policy, and how much they are airing News according to their policies. And also it aimed to interrogate what are the managers? of these channels offering to their audiences within the context of `News'.For this purpose, in this study face to face contacts or written communication techniques have been used for contacting with the managers of News Broadcasters in Turkey as NTV, CNN TÜRK, SKYTURK, HABER TURK, TRT2, TGRT Haber, Haber7 and with the world's leading news channels as BBC WORLD NEWS and CNN International News channel. This study aimed to determine different kinds of programmes that transmitted by News Channels to their audiences by comparing broadcast flows of News Channels with combination of qualitative and quantitative research approaches. Similarly, it intended to determine an ideal News Channel Format by comparing the news flow of the major News Broadcasters in Turkey with BBC WORLD NEWS and CNN International.