Perge antik kentinde suyun kullanımı
Usage of water in the ancient city of Perge
- Tez No: 262749
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ DELEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Pamphylia Bölgesinin önemli kenti Perge'de suyun kullanımı bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Çalışmada kentin su kaynakları, kente ulaşan su yolları, atık su sistemi, suyla ilgili bütün yapılar ve donanımların bir araya getirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Perge'de incelemeler ve Perge çevresinde konuyla ilgili yüzey araştırmaları yapılmıştır. Antik Çağ'da su donanımına dair başlıca literatür ve Perge'de su kullanımını konu alan tüm yayınlar gözden geçirilmiştir. Tezin çıkış noktasını oluşturan Batı Nekropolis alanı içinde yer alan 159. Parsel'deki su şebekesinin kentin su sistemi içinde nasıl bir rol oynadığı açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Use of water in Perge, an important city in the region of Pamphylia, constitutes the subject of this thesis. The city's water resources, waterways, waste water system, water-related structures and facilities have been compiled in the work. With this aim, Perge has been revisited multiple times and its environs have been surveyed. The main literature on use of water in ancient times as well as relevant publications on Perge has been reviewed. Forming the starting point of this thesis, water installations in Lot 159 within the Western Necropolis have been of taken into particular notice in order to explain how they played a role in the water systems of Perge.