Türk mitolojisi üzerine yapılan kitap çalışmalarının halkbilimi açısından değerlendirilmesi
The evuliation of the works upon turkish mythology in terms of folklore
  1. Tez No: 262750
  2. Yazar: CANSEVER KAYAPUNAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ABDULKADİR EMEKSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 368
Özet
?Türk Mitolojisi Üzerine Yapılan Kitap Çalışmalarının Halkbilimi Açısından Değerlendirilmesi? adlı çalışma Cansever Kayapunar tarafından hazırlanmıştır. Çalışmamızda 1928'den 2008 yılına kadar Türk Mitolojisi konusunda yapılan yayınlar biraya getirilmiştir.Çalışmanın Giriş kısmında, kültür unsurlarının evrensel yöntemlerle incelendiği bilim dalı olan Halkbiliminin tanımı yapılmış;dünyada ve Türkiye'deki gelişimi hakkında bilgi verilmiştir. Milli kültürün çekirdeği olarak nitelendirdiğimiz mit ve mitolojinin Halkbilimi içindeki yerine temas edilmiştir.İki kısımdan oluşan I. Bölüm'ün ilk kısmında, ?Epos'tan Logos'a Mit ve Mitoloji? başlığı altında mit ve mitoloji konusundaki kavram ve köken tartışmalarına yer verilmiş; mitlerin sınıflandırılması yapılmıştır. İkinci kısımda ise ?Türk Mitolojisinin Felsefesi? yazılı ve sözlü kaynaklardan yararlanılarak irdelenmiştir.II. Bölüm'de Türk mitolojisiyle ilgili eserlerin ?din ve tarih? konulu olanları Halkbilimi araştırma yöntemleri açısından değerlendirilmiştir.III. Bölüm'de ?edebiyat-sanat,tabiat? konulu eserlerin analizi yapılmıştır.Sonuçta, çalışmamız sırasındaki gözlemlerimize göre Türk mitolojisinin incelenmesi konusunda yaşanılan zorlukların tespiti yapılmış; çözüm yolları aranmıştır.Türk mitolojisiyle ilgili ?yapılan? çalışmaları bir araya toplayarak ?yapılmayanları? görmek; yeni çalışmalara ışık tutmak yegane amacımızdır.
Özet (Çeviri)
All the publications on the Turkish mythology since 1928 to 2008 are gathered, investigated by Cansever Kayapunar in the work ?The Evuliation of the Works Upon Turkish Mythology in Terms of Folklore.?In The introduetion it has been defined the folklore as branch of science that is studied as üniversal methods of cultural components; and it has been informed the progress of folklore in Turkey and in the world.It has been touched the place of myth and mythology in the folklore which is considered the fundamental of the national culture.In the first part of the two parted I. chapter is dealed with theconsept and etymon arguments on myth and mythology also dealed with the classitication of the myths under the headline of ?From The Epos to Logos Myth and Mythology?. But in the second part ?The Phylosophy of the Turkish Mythology ?is investigated by using written and oral sources.?The religion and historical?consepted Works on Turkish mythology is evaluated in folklore investigation methods in the II. chapter.?Literatural-art and natural? subjected works are analyzied in the III. chapter.Due to our observation it is determined the difficulthess on the investigating of the Turkish mythology during the works,and looked for the solution.The primary aim of our work is to find out not done things on the Turkish mythology by gathering all the works together and to light the way for the new works