Apports des théories énonciatives au développement des compétences de communication orale
Sözcelem kuramlarının sözlü söylem becerilerinin geliştirilmesine katkısı
- Tez No: 262751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR NACAR LOGİE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Fransız Dili ve Edebiyatı, Linguistics, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Fransızca
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada, video kayıtlarından oluşan örnekçe üzerinden, sözcelemsel, tonlama, biçim dizimsel boyutlarda gerçekleştirilen çözümlemeler yoluyla, Fransızca sözlü söylemin yapılanma biçimi, sözcelem kuramları çerçevesinde sunulup, söylem çözümlemelerinin, Fransızcanın yabancı dil olarak öğretilmesindeki yeri ve önemi gösterilmeye çalışılmıştır. Öncelikle, öncü kuramcıların teorileri belirli kavramların ışığı altında açıklandıktan sonra, bu teorilerin, sözlü söylem becerilerinin geliştirilmesinde dilbilimciler ve konuyla ilgili eğitimciler tarafından esas alınması, ve sözlü söylem becerilerine ve dolayısıyla iletişim yeteneğinin gelişmesine katkısı olduğu gerçeğinden yola çıkılarak, iletişimsel ve etkileşimsel yaklaşım çerçevesinde, söylem çözümlemesinin, Fransızcanın yabancı dil olarak öğretiminde yer alması gerektiği sonucuna varılmıştır. Üzerinde çalışmanın yapılmış olduğu video kayıtları ekte ayrıca sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study tries to show, by presenting the structuring style of the verbal French pronunciation within the framework of the utterance theories, the place and importance of the analysis of pronunciation in teaching French as a foreign language through an analysis which is realized in syntactic, intonative and pragmatic dimensions by using samples from video records. After first explaining the theories of pioneer theoreticians under the light of certain concepts, we will take these theories as base in the development of verbal pronunciation skills and because of the fact that analysis of the pronunciation contributes to the development of verbal pronunciation skills and thus to the development of communication skills in teaching French as a foreign language, we will conclude that linguists and other academicians related to this issue should take it into account in foreign language teaching within the framework of communicational and interactional approach. The video recordings of the study are also presented in the appendix.