Büyük Selçuklular döneminde Bâtınîler ile yapılan mücadeleler
Struggles with B?tin?s during the Great Saljuqs period
- Tez No: 262755
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKERİM ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
İslâm dünyasındaki siyasî ve itikadî ihtilaflara bağlı olarak ortaya çıkan Bâtınîler, özellikle Hasan Sabbâh'ın ortaya koyduğu ?yeni davet, yeni propaganda? adı verilen yeni dinî ve siyasî metoduyla birlikte uzun yıllar boyunca Büyük Selçuklu İmparatorluğu'ndaki kurulu düzeni sarsan, yıkıcı faaliyetlerde bulunmuşlar, değerli pek çok devlet adamına suikastler tertip ederek etrafa dehşet saçmışlar ve Selçuklu toplumunda büyük huzursuzluğa neden olmuşlardır. Büyük Selçuklular Döneminde Bâtınîler ile Yapılan Mücadeleler adlı Yüksek Lisans tezimiz, İran, Irak, Horasan ve Suriye coğrafyasında, Büyük Selçuklular ile Bâtınîler arasında yaşanan mücadeleyi, Selçuklular tarafından düzenlenen seferleri, Bâtınîlerce öldürülen tanınmış şahsiyetleri kronolojik sıraya uygun olarak ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu nedenle mümkün oldukça ana kaynaklardan ve Selçuklu tarihçilerinin yapmış oldukları araştırmalardan istifade edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The B?tin?s who had came into being dependent on violent shocks and separations in the Islam?c world, made some destructive facilities that had weakened the existing structure of the Saljuqid Empire throughout long years, especially with Hasan Sabb?h?s religious and political arrangement named ?new preaching?. They organized assassinations to some well-known am?rs which led the Great Saljuqs to a great turmoil. Our thesis aims to reveal the connection between the Great Saljuqs and the B?tin?s in Persia, Iraq, Khur?s?n and Syria geography, the expeditions and the well-known assassinated am?rs in a chronological order. In our thesis we benefited from the original sources like the books and the researchs of the historians of the Saljuqs.